Az antocyanidokkal külön kell foglalkozunk.
Különösen sok szerves ciánt tartalmaznak a növények magvai, hiszen a növény számára nem lehet cél, hogy az állat a magokat is összerágja, mert ezzel a növényi utód pusztulását okozná.
A növény célja az, hogy a legelő állat a magvat egészben nyelje le, majd ürítse ki trágyájával, mely az új növény kezdeménynek ideális életfeltételt teremt. A cián keserű. A keserű magokban lévő ciánvegyület neve amigdalin (görgül amigdalosz), ami mandulát jelent. Persze szinte minden gyümölcs magja tartalmazza ezt a vegyületet több - kevesebb mennyiségben.
A normális mandula mérgezést nem okoz, nagyon egészséges! Hosszú évezredek nemesítő munkája eredményezte azt, hogy ma már létezik ez a rendkívül alacsony cián tartalmú, édes mandula, ami kiváló táplálék, míg keserű társából már 10-15 szem is okozhat ciánmérgezést.
Szerencsére olyan rossz az íze, hogy senki nem tud belőle (főleg gyermek) ennyit megenni.
De mit is csinál a cián? Pont abba a légzési láncba lép be, ami lehetővé teszi a sejtek számára a sejtszintű légzést (az energiatermelést, amint azt korábban a citochromoknál már említettük). A sejt szabályosan megfullad. Hát ezért szerepel a táplálékunkban kevés kék színű növényt.
Webáruház: https://webshop.drtihanyi.hu/
Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!