A Hashimoto-thyreoiditis a pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb oka, a nevét dr. Hakura Hashimoto-ról (japán orvos) kapta, aki elsőként írta le ezt a betegséget. A Hashimoto-thyreoiditis oka a pajzsmirigy autoimmun, gyulladásos megbetegedése. A betegség során a szervezet megtámadja saját pajzsmirigyét és ez előbb-utóbb a mirigy teljes elhalásához vezethet. A betegség korai fázisában a pusztuló mirigy sejtekből sok hormon szabadul fel és ilyenkor a pajzsmirigy túlműködés jelei mutatkoznak.
Igen nagy hiba, ha a helytelen diagnózis esetén ebben a fázisban pajzsmirigy gátló gyógyszert szedetnek a beteggel. Később, ahogy a mirigy tovább pusztul, megszűnnek a túlműködés tünetei és a betege hosszabb-rövidebb ideig hormonálisan egyensúlyba kerül. Majd a mirigy további pusztulása révén kialakul a hormonhiány, melyet hipotireózisnak neveznek.
Az autoimmun betegségek pontos okát ma még nem ismerjük, de számos olyan tényezőről tudunk, melyek elősegítik kialakulását.
Mely tényezők növelik a betegség előfordulását?
- vírusfertőzés
- genetikai tényezők
- stressz
- környezeti hatások
- mellékvese betegségek
A Hashimoto-thireoiditis nőknél 5-10-szer gyakoribb, mint férfiaknál, a tünetek általában felnőtt korban jelentkeznek.
A betegség során az immunrendszer a pajzsmirigyben található fehérjék (pl. thyroid-peroxidáz) ellen fordul, idegennek tekinti őket és elpusztítja azokat. A folyamat során erős gyulladás alakul ki a a pajzsmirigyben, a pajzsmirigy elpusztul, s annak hiányában kialakul a pajzsmirigy alulműködés, vagyis a hipotireózis.
A Hashimoto-thyreoiditis tünetei:
- fáradtság
- depresszió
- hízás
- aluszékonyság
- száraz, durva haj
- székrekedés
- száraz, sárgás bőr
- izomgörcs
- emelkedett koleszterinszint
- koncentráció csökkenése
- duzzadt lábak
- a szemöldök halántéktáji részének a kihullása
- mélyülő, rekedt hang
Ha a pajzsmirigy alulműködés súlyosbodik, a szem kidülledhet, a pulzus lassul, csökken a testhőmérséklet, szélsőséges esetben kóma is kialakulhat.
A megfelelően diagnosztizált pajzsmirigy alulműködés hormonpótlással könnyedén és gyorsan gyógyítható. Azonban ha nem kezelik, súlyos szövődmények alakulhatnak ki: kardiomiopátia (megnagyobbodott szív), hirtelen szívhalál, tüdőben, szívburokban, hasban felgyülemlett folyadék.
A betegek egy részénél a Hashimoto-thíreoiditis során az első fázisban pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis) alakul ki, melynek legfőbb tünetei:
- duzzadt pajzsmirigy
- csomók megjelenése a nyakon
- nyelési zavar (a megnagyobbodott pajzsmirigy nyomja a nyelőcsövet)
Pajzsmirigy alulműködés során a pajzsmirigy hormonok szintje a vérben lecsökken, de a kezdeti szakaszban a T3 és T4 szint még normális lehet. A legfontosabb ilyenkor a TSH szintje. A TSH hormont az agyalapi mirigy termeli. Ha a pajzsmirigy hormonszint lecsökken, az agyalapi mirigy elkezd egyre több TSH-t termelni, hogy fokozza a pajzsmirigy működését, így annak szintje megemelkedik a vérben. Természetesen, ha a pajzsmirigy csökkent hormontermelésének agyalapi mirigy betegség az oka, akkor a TSH szint is lecsökken a T3, T4 mellett. Ebben az esetben a pajzsmirigy betegség másodlagosnak tekinthető.
A Hashimoto-tyreoiditis nem gyógyítható, de jól kezelhető. A T3 és/vagy T4 hormonok pótlásával a tünetek megszüntethetők.
Hashimoto-thyreoiditis során jótékony hatású lehet a szelén pótlása, mivel csökkentheti az antitestek termelődését, melyek a pajzsmirigy sejteket támadják. Ha sikerül csökkenteni a gyulladás mértékét, a betegségben javulás következhet be.