Sokakat kínoz minden évben az allergia, ezért próbálnak megoldást találni a fű, por vagy penész okozta szénanáthára. Az „ellenszerek” többsége valójában nem is ellenszer, hiszen felszínes, átmeneti megkönnyebbülést nyújtanak csupán.

Bár lehetséges, hogy az allergia nem gyógyítható, mégis rendelkezésre állnak olyan természetes gyógymódok, melyek hosszútávon segítenek, és sok esetben mérséklik az allergiás tüneteket, mielőtt azok túl erőssé válnának.

Az első és leghasznosabb dolog, amit tehetünk, hogy számítunk a saját allergiás szezonunkra. Például, ha a múltban tavasszal vagy a nyár végén voltunk érzékenyebbek, amikor magas a levegő pollentartalma, győződjünk meg arról, hogy már hetekkel korábbal felkészültünk a támadásra. A házi gyógymódok gyógyító és megelőző hatása időt vesz igénybe. Azonban megfelelően alkalmazva azokat, akár tünetmentesen vészelhetjük át az allergiaszezont. 

Emellett a megfelelő étrend fenntartása is segíthet a tünetek enyhítésében, hiszen a szervezet számára szükséges tápanyagok bevitele erős immunitást hoz létre különböző allergiás reakciókkal szemben, mint a köhögés, megfázás, láz, viszketés vagy légúti fertőzések. Az étrendünk azonban semmiképpen se legyen monoton, figyeljünk a változatosságra, hogy biztosíthassuk a szervezetünknek nélkülözhetetlen tápanyagokat, hogy az erős és egészséges legyen és hatékonyan védekezzen az allergia ellen.

Ebben segítségünkre lehetnek:

A méz fogyasztható teával, kenyérrel vagy önmagában. Szakértők azt javasolják, hogy helyi mézet vásároljunk, mivel az segíthet a környezetünkben lévő pollenek elleni immunitás kialakításában, hiszen a méhek a területre jellemző pollent eszik meg és készítenek belőle mézet. Soha ne főzzük, hiszen a főzés során elveszíti minden természetes, jótékony hatását.  Mindig nyers mézet válasszunk, ne pasztőrözött, vagy feldolgozott formában vásároljuk. Amikor a szervezetünk az allergiát kiváltó anyaggal találkozik, akkor hisztamint termel, ez okozza az allergiás tüneteket. A házi méz természetes antihisztamin forrás, ami segít enyhíteni ezeket a tüneteket.

Fűszerezzük meg az allergia elleni harcot gyömbérrel! Hámozzuk és vágjuk össze a gyömbért, adjunk hozzá forró vizet, majd öt-tíz perc várakozás után már fogyaszthatjuk is az italt. Helyi méz hozzáadásával édesíthetjük.

A csalánlevél is fogyasztható tea formájában, a gyömbérhez hasonlóan. Hogy biztosan elegendő gyógyhatású olajhoz jussunk, öntsünk forrásban lévő vizet a tea filterre és fedjünk le a csészét 15 percre.

Különböző fajta teák is hozhatnak megkönnyebbülést. A borsmenta, kamilla és zöld tea hatékonyan enyhítik a viszketést, a borsmenta az orrdugulás ellen is kiváló, nagy melegben pedig jeges teaként is ihatjuk. Két-három csésze mézzel édesített kamillatea hatékony lehet az allergia elleni harcban, de egy-két csésze zöld tea is hatásos lehet. 

A lime leve az egyik leghatásosabb. Szakértők szerint a lime az egyik legjobb ellenszer bármilyen fajta allergiára – azonban kerüljük a használatát, ha volt már allergiás reakciónk citrusfélékre. A legjobb hatás elérése érdekében hónapokkal az allergiás időszak kezdete előtt kezdjük el langyos vízhez adva fogyasztani, egy kevés mézzel édesítve.

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!