A leggyakoribb anyagcserezavar a cukorbetegség. Amikor a cukorbetegség kialakul, már gyakorlatilag a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek a fele véglegesen elpusztult.

Van olyan álláspont, és ez ma az elfogadott, hogy a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei nem osztódnak, egy bizonyos mennyiségű ilyen sejttel (béta sejtek) jövünk a világra és ezzel kell gazdálkodnunk.

Persze az nagyon nem mindegy, hogy a megfogyatkozott béta sejteknek egy 60kg-os, egy 80kg-os vagy egy 120kg-os ember inzulin szükségletét kell biztosítaniuk.

A cukorbetegségnek vannak elő alakjai, az IFG (Impaired Fasting Glucose - emelkedett éhgyomri vércukorszint) és az IGT (Impaired Glucose Tolerance). Az előbbi esetben még csak az éhhomi vércukor értéke kórós, a cukorterhelés után egy órával és két órával mért értékek normálisak, míg ennél már előrehaladottabb forma az IGT, amikor a cukorterhelés után midig kóros értékeket kapunk. Mindez persze a II-es típusú cukorbetegségre vonatkozik.

A cukorbetegek életkilátásait és életminőségét a betegség szövődményei határozzák meg. Ha jól van kezelve a beteg, a szövődmények gyakorisága 43%-kal csökkenthető, de teljesen nem védhető ki.

Mik is ezek a szövődmények?

1. kis erek betegségei: ezek felelősek a szem ideghártyájának degenerációjáért, ami sokszor vakságot okoz, és a vese különböző betegségeiért is

2. nagy ér szövődmények: infarktus, stroke

3. neuropathiák: nem gyógyuló, többnyire a lábon kialakuló, fájdalommal nem vagy alig járó fekélyek, valamint a vegetatív idegrendszer érintettsége miatt a hirtelen szívhalál esélyének megnövekedése

Mit tehetünk tehát?

Ha a cukorbeteg túlsúlyos, akkor fogynia kell. A kalória bevitel mérséklése ebben az esetben sokkal fontosabb, mint a szénhidrát bevitel „méricskélése”.

A has körfogat normál határon belüli értéke minden körülmények között elérendő cél: férfiak 92cm, nők 88cm.

Rendszeres, könnyű fizikai tréning, lehetőleg séták, gondos lábápolás, nagyon kényelmes, puha talpú cipők viselése.

A neuropathia jól reagál a B vitamin komplexre, főleg annak zsíroldékony formájára, de vigyázat, a B vitaminok az étvágyat növelik, ami elhízott cukorbetegeknél egyáltalán nem kívánatos. Ezért célszerű a B komplex mellé olyan étrend kiegészítőt fogyasztania, ami az étvágyat csökkenti, ezáltal a nem kívánt testsúlygyarapodás elkerülhető.

Mivel a cukorbetegségben nem csak szénhidrát anyagcserezavar van, hanem zsíranyagcsere zavar is megfigyelhető, ezért nagyon hasznos az omega 3-6-9 zsírsav kombinációk rendszeres fogyasztása is.

A cukrok a fehérjéket is megtámadják (elcukrosodnak a fehérjék), ennek következménye az ebben a betegségben oly gyakori szürke hályog kialakulása is. Ezt a folyamatot elsősorban a normálishoz közeli vércukor elérésével lehet fékezni, de jótékony hatású lehet a C-vitamin, a citrus flavonoidok bőséges fogyasztása is (1000mg C-vitamin, 100mg citrus flavonoid naponta).

Törekedni kell arra, hogy hemoglobin A1C értéke 7% körül legyen. Az ennél alacsonyabb szint sem kívánatos, mert sajnos kiderült, hogy ebben az esetben is az össz halálozás fokozódik. Ez azért érdekes, mert a hemoglobin A1C a nem cukorbeteg egyénekben is létezik és az értéke kb. 6% körül van. Úgy tűnik, a 7-7,5% HbA1C a cukorbetegeknél a legideálisabb érték.

A betegségre való hajlam öröklődik, méghozzá erősen, kb. 90% esély van arra, hogy kettes típusú cukorbeteg szülők gyermekei is „elkapják” ezt a betegséget.

Tehát a megelőzést már gyermekkorban el kell kezdeni, ami elsősorban az egészséges táplálkozással (sok zöldség, közepes mennyiségű gyümölcs, könnyű, fehér húsok fogyasztása és hal), az édes „kalória bombák” kerülésével, rendszeres sportolással, normális testsúly elérésével és megtartásával lehetséges.

És hogy milyen korán kell a prevenciót elkezdeni gyermekkorban? Már a nagy súlyú, 4kg körüli újszülöttek csoportja is komolyan veszélyeztetett ezzel a betegséggel szemben!

SuperGreens vásárlás

http://www.drtihanyi.hu/uploads/body_sgph_promo_HUN.jpg



Bios Life Slim - Bios Life Slim

http://biosslim.hu/uploads/slim_product.jpg



Kapcsolódó tanulmány:

Bios Life Slim vs. II-es típusú diabétesz
Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!