Képzeljen el egy olyan étel szelekciót, mely egészséges, finom és csökkenti a betegségek kialakulásának esélyét. Számos korábbi tanulmány eredményeire alapozva, nézzük meg, mai tudásunk szerint melyek a legegészségesebb ételek!

1, Alma

Az alma kiváló antioxidáns forrás, mely felveszi a harcot a káros szabad gyökökkel, melyek az öregedésért és több betegség kialakulásáért is felelősek. Állatkísérletek igazolták, hogy az almában található antioxidáns polifenolok fontos szerepet játszanak az egészség fenntartásában. Egy másik tanulmány szerint az alma rendszeres fogyasztása nőknél 13-22%-kal képes csökkenteni a szívbetegségek rizikóját.

„Minden nap egy alma, az orvost távol tartja” - állítja a régi mondás.

Az alma emellett kiváló rostforrás. Az élelmi rostoknak szintén fontos szerepük van a szív-, és érrendszeri betegségek (és bizonyos rákos betegségek) megelőzésében.

2, Mandula

A mandula fontos tápanyagokban, többek között vasban, kalciumban, E-vitaminban, rostokban, magnéziumban és riboflavinban (B2-vitamin) rendkívül gazdag. A Nutrition Reviews című szaklapban megjelent tanulmány szerint a mandula segít fenntartani a normál koleszterinszintet.

A mandula 91-94%-ban egészséges, telítetlen zsírsavakat tartalmaz, rost tartalma pedig kiemelkedő.

3, Brokkoli

A brokkoli rostokban, folsavban, káliumban, kalciumban és különböző fitonutriensekben igen gazdag, emellett jelentős a C-vitamin, béta-karotin és más antioxidáns tartalma. A brokkoliban található fitonutriensek csökkenthetik a szívbetegségek, a cukorbetegség és bizonyos rákos daganatok kialakulásának esélyét. healthyfood_1.jpg

Ha túl sokáig főzzük a brokkolit, értékes tápanyagainak jelentős része elpusztul. Ez igaz a myrosinase nevű enzimre is, melynek rák megelőző tulajdonságot tulajdonítanak (Nutrition and Cancer).

SuperGreens

Young pHorever Greens

4, Áfonya

Az áfonya rostokban, antioxidánsokban és fitonutriensekben rendkívül gazdag. A Harvard Medical School tanulmánya szerint az áfonya rendszeres fogyasztása csökkentheti a szellemi hanyatlást idős embereknél és késleltetheti az időskori látóideg sorvadás kialakulását (AMD).

Más tanulmányok szerint az áfonyának az egészséges fogyásban is fontos szerepe lehet, a benne lévő növényi polifenolok gátolják a zsírsejtek kialakulását és elősegítik a zsírok és lipidek lebomlását (lipolízis).

Angol és amerikai kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a rendszeres áfonya fogyasztás csökkentheti a magas vérnyomást, mindez a benne lévő antocianidineknek köszönhető.

Állatkísérletekben az áfonya erősítette a résztvevő egyedek csontozatát, emellett csökkentette az erek meszesedését és az emésztőrendszeri betegségek rizikóját.

Wild Blueberry

Tőzegáfonya

5, Olajos hal

A legkiválóbb olajos halak a lazac, a makréla, a hering, a szardínia, a pisztráng és a szardella. Ezeknek a halaknak a szöveteiben és a beleik körül nagyon jó minőségű olaj található. A sovány halfilé kb. 30% olajat, főleg omega-3 zsírsavakat tartalmaz. Az omega-3 zsírok kedvező hatással vannak a szív-, és érrendszerre, valamint az idegrendszerre, emellett csökkentik a szervezetben lévő krónikus gyulladésokat.

Az olajos halak emellett A és D vitamint is tartalmaznak. Az UCLA’s Jonsson Comprehensive Cancer Center kutatói azt találták, hogy az alacsony zsírtartalmú, olajos halakban gazdag diéta szignifikánsan csökkentette a prosztata rákos betegeknél a rák progresszióját.

Számos korábbi tanulmány bizonyítja az omega zsírsavak kedvező hatását különböző rákos betegségekben (pl. mellrák). A szív és érrendszeri megbetegedések megelőzésében is fontos szerepet játszanak.

Halolaj

Omega zsírsavak

6, Zöld leveles zöldségek

Több korábbi tanulmány is arra a következtetésre jutott, hogy a sötétzöld, leveles zöldségek (pl. spenót, káposzta, stb.) nagyobb mennyiségű bevitele képes szignifikánsan csökkenteni a 2-es tpusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.

Ezek a zöldségek nyersen rengeteg antioxidáns vegyületet, vitaminokat, szelént, niacint, cinket, foszfort, rezet, folsavat, káliumot, kalciumot, magnéziumot és vasat tartalmaznak.

SuperGreens

Young pHorever Greens

7, Édes burgonya

Az édes burgonya gazdag forrása az élelmi rostoknak, béta karotinnak, komplex szénhidrátoknak, C-vitaminnak, B6-vitaminnak és más karotinoknak (sárga és rózsaszín). Az édes burgonya a zöldségek között kiemelkedő mennyiségben tartalmaz vitaminokat és ásványi anyagokat.

8, Búzacsíra

A búzacsíra a búza növény része, a mag embrió állapotának tekinthető. Vitaminokban, főleg E-vitaminban, folsavban, tiaminban (B1-vitamin), cinkbe, magnéziumban, foszforban, esszenciális zsírsavakban és rostokba gazdag.

SuperGreens

Young pHorever Greens

9, Avokádó

Az avokádó egy meglehetősen zsíros gyümölcs, kalóriatartalmának háromnegyede a benne lévő zsírokból származik. B-vitaminban, K és E-vitaminban igen gazdag. Magas rosttartalmának 25%-a vízoldékony, 75%-a vízben nem oldódó rost.

Korábbi tanulmányok szerint a rendszeres avokádó fogyasztás csökkenti a vér koleszterinszintjét.
Kutatók a mai napig vizsgálják az avokádóban található fontos vegyületeket, melyekről anti-tumor és vérnyomás csökkentő hatást feltételeznek.

10, Zabpehely

A zabpehely az őrölt zabból készül, egyre népszerűbb reggeli ételnek számít. Már a 80-as években azt tartották, hogy a zabpehely rendszeres fogyasztásával csökkenthető a vér koleszterinszintje. Ez a benne lévő vízoldékony rostoknak köszönhető. 1997-ben az FDA is kinyilvánította, hogy a zabban gazdag, alacsony zsírtartalmú étrend kedvező lehet a szív és érrendszer egészségére.

A magas rosttartalom mellett a zabpehely B-vitaminokban, omega-3 zsírsavakban, folsavban és káliumban gazdag.

A fenti táplálékok szerves részei a lúgosító táplálkozásnak, legnagyobb részük megtalálható a lúgosító étrend-kiegészítőkben.

Rostok – Bios Life Slim    

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!