A banán a világ legnépszerűbb és felhasználását tekintve is a legsokoldalúbb gyümölcse. Megfőzhetjük, leturmixolhatjuk, nyersen elfogyaszthatjuk. Ráadásul ez a kis sárga gyümölcs számos módon fejthet ki pozitív hatást egészségünkre.
Legalább ötezer éve ismerjük ezt a gyümölcsöt, ami nem fán nő (nincsen banánfa, hanem egy lágyszárú, egyszikű fűféle). Az évezredes fajtanemesítés következtében már magokat nem nevel, így csak sarjadzással szaporítható. Ennek következtében a genetikai állománya meglehetősen leromlott, a kórokozókkal szembeni ellenálló képessége minimális.
Az 1800-as években még nem ezt a banánt ették, hanem a mainál egy sokkal finomabb, zamatosabb és nagyobb fajtát, a Gros Michel-t, ami azonban 1928-ban teljesen kipusztul a fuzárium gombafertőzés következtében. Még abban az esztendőben sikerült Délkelet-Ázsiában egy ellenállóbb törzset kinevelni, ez lett a Cavendish banán. Ezt fogyasztjuk mind a mai napig. Sajnos azonban a fuzárium gombák sem pihentek és az új fuzárium törzsek már megásták a Cavendish típusú banánok sírját is. Még kb. egy évtizede van a biotechnológiának, hogy megleljék a Cavendish utódját, mert ha ez nem sikerül, akkor lehet, hogy örökre búcsút mondhatunk ennek a gyümölcsnek. Magot termelő vadon érő törzsei még Indonéziában megtalálhatóak, tehát valószínű, hogy a banán nem fog eltűnni a boltok polcairól (ez igaz a nálunk nem kedvelt zöld és vörös banánokra is).
1, Szupertáplálék
A „minden nap egy alma…” mondást nyugodtan kiterjeszthetjük a banánra, hiszen a banán 5-ször annyi A-vitamint és vasat, 3-szor annyi káliumot és kétszer annyi szénhidrátot tartalmaz, mint az alma.
2, Energia
A banán kiváló energiaforrás, egy közepes méretű gyümölcs elfogyasztásával akár órákig csillapíthatjuk éhségünket, kiváló délutáni csemege a csokik, cukrok és chipsek helyett. A reggeli ébredést is elősegíti.
3, Ásványi anyagok
A banánban lévő kálium elősegíti a szív-, és érrendszer működését, az agy oxigén ellátását, szabályozza a szív működését, a vérnyomást és a szervezet normál folyadék egyensúlyát. A sárga gyümölcsben található vas elősegíti a hemoglobin termelődést, kiváló táplálék vashiányban szenvedőknek.
4, Rostok
A banán kiváló rostforrás, ennek köszönhetően szabályozza a belek működését, így természetes hashajtóként szolgálhat székrekedés során, illetve megfogja a székletet hasmenés esetén.
5, Hangulatjavító
A banán tartalmaz egy triptofán nevű vegyületet, mely segít ellazulni, így felelős a jó hangulatért. Egyes kutatások szerint a depresszióban szenvedő betegek jobban érezhetik magukat egy banán elfogyasztását követően.
A banán emellett segíti az agy működését, javítja a koncentrációt.
6, Segítő kezet nyújt másnaposságban
A banánban található vitaminok, ásványi anyagok és szénhidrátok segítik a szervezet regenerálódását másnaposság esetén. Akik szeretnének leszokni a dohányzásról, szintén fogyasszanak sok banánt, mivel a benne található B-vitamin és más ásványi anyagok csökkentik a nikotin pszichikai hatásait.
7, Fekély
A banán csökkenti a gyomorsav mennyiségét és az emésztőrendszer irritációját, azáltal, hogy „védő bevonattal” vonja be a gyomor és a belek falát. Refluxban is javasolt a fogyasztása.
8, Szemölcsök
A banán héja természetes úton gyógyítja a szemölcsöket.
9, Reggeli rosszullét
Nyugtató tulajdonságainak köszönhetően a banán enyhíti a reggeli rosszullétet várandós nőknél.
A legjobb egy almát és egy banánt együtt elfogyasztani, mert a két gyümölcs jótékony hatásai így felerősödnek és ízük is kiválóan harmonizál egymáshoz.
Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!