A rostok a növényi eredetű táplálék általunk nem emészthető részei, melyek anélkül haladnak keresztül tápcsatornánkon, hogy kalóriát vagy tápanyagot juttatnának szervezetünkbe. Mégis nagyon fontosak és egészségesek az emberi szervezet számára. Segítenek a normál bélmozgások fenntartásában, valamint több kutatás szerint bizonyos betegségek megelőzésében is fontos szerepük van.

A beleinkben található rákkeltő anyagok hozzákötődnek a rostokhoz, így sokkal gyorsabban kiürülnek, csökkentve ezzel a bélrákok kialakulásának esélyét. Emellett a rostok segítik a koleszterin kiürülését is, így csökkentik a szív-, és érrendszeri betegségek rizikóját.

Általánosságban elmondható, hogy azok a populációk, melynek tagjai sok rostot fogyasztanak, egészségesebbek. Ennek egyik oka, hogy a magas rosttartalmú ételek segítséget nyújtanak az egészséges fogyásban, a normál testsúly fenntartásában. fiber6.jpg

A rostok a gyomorba kerülve hosszú időn keresztül egészséges teltségérzetet okoznak, így nem leszünk olyan hamar éhesek és a főétkezések között nem kívánjuk a plusz kalóriákat (édesség, keksz, ropi, csoki, stb.).

Egy adag teljes kiőrlésű kenyér jobban eltelíti a gyomrunkat, mint két szelet fehér kenyér. A rostok jelenléte mellett a zsírok is kevésbé képesek felszívódni a belekből.

A húsok és tejtermékek egyáltalán nem tartalmaznak rostokat, míg a finomított gabonák rosttartalmának jelentős része is eltűnik.

A legmagasabb rosttartalmú táplálékok:

-    zöldségek
-    gyümölcsök
-    barna rizs
-    teljes kiőrlésű gabonák

Minél több rostot fogyasztunk, annál könnyebben fogyhatunk, normál szinten tarthatjuk vérnyomásunkat, koleszterinünket és vércukrunkat.
 

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!