Az elmúlt hetekben számos kérdés érkezett hozzánk a Magyarországon viszonylag újnak számító sport „őrületről”, a Kettlebell-ről, ezért nézzük meg, mit várhatunk ettől a mozgás típustól.
Mi is valójában a Kettlebell?
Maga a Kettlebell szó az eszközre utal, mely egy olyan vasgolyóra hasonlít, aminek „fülei” vannak, s annál fogva tudjuk megemelni. A Kettlebell vagy más néven Girya Oroszországból származik, eredetileg súly mérésére használták.
Ma már a Kettlebell súlyokat különböző méretben kaphatjuk meg, nők általában 6-8 kg-os, míg a férfiak 12-16 kg-os súlyokkal kezdik meg az edzést.
Oroszországban először 1703-ban említi a szótár a Girya szót, s ennek megfelelően a Kettlebell súlyokat emelgető embert „gireviks”-nek nevezték el. Az Egyesült Államokban közel 200 év elteltével vált csak ismertebbé.
Mik a Kettlebell edzés előnyei?
- növeli az állóképességet
- testünk szinte minden izmát megmozgatja, erősíti
- növeli a rugalmasságot
- segít a zsírszövet „elégetésében”
- lehetővé teszi az otthoni mozgást
A testépítéssel ellentétben a Kettlebell elsődleges célja nem az izomtömeg növelés (erre is használható), hanem az állóképesség és az izomerő növelés. A súlyzózással szemben a Kettlebell gyakorlatok során az izmok nem merevednek el és nem válnak kötötté. A gyakorlatok gyorsak, dinamikusak, a szív és tüdő kapacitását is jelentősen igénybe veszik.
A módszer különlegessége abban van, hogy egyszerre aerob és ugyanakkor anaerob mozgáselemek kombinációját tartalmazza. Ennek következtében a fizikai állóképesség úgy javul jelentősen, hogy közben az izomzat nem épül le, hanem éppen ellenkezőleg, nagyon jó minőségű, szálkás izomzat fejleszthető általa. A „Kettlebell használó” tehát nem csak erős lesz, hanem nagyon jól fogja bírni a fizikai állóképességet igénylő terhelést is.
Első ránézésre úgy tűnik, mintha a Kettlebell erősen megterhelné a gerincet és az ízületeket, azonban a megfelelő technika alkalmazásával ennek éppen ellenkezője igaz. Fontos azonban a helyes gyakorlatvégzés, ezért kezdetben mindenképpen javasolt, hogy szakember felügyelje az edzést. A gyakorlatok nem megfelelő alkalmazása ugyanis sokkal többet árt, mint használ.
A Kettlebell kisebb súlyok használatával kiválóan alkalmas pl. fogyásra, zsírégetésre, alakformálásra. Éppen ezért nők is előszeretettel alkalmazzák.
A Kettlebell rendszer több száz gyakorlat különböző kombinációit tartalmazza. Az edzések általában rövidek (fél-egy óra), de igen intenzívek. Az intenzitás növelése fokozatosan történik, ezért alacsony állóképességgel rendelkezők is elkezdhetik. Az eredmények meglehetősen gyorsan, már 1-2 hónap elteltével jelentkeznek.
Kiknek ajánlott a Kettlebell edzés?
- nőknek és férfiaknak egyaránt
- akik szeretnének megszabadulni a felhalmozódott súlyfeleslegtől
- akik szeretnének fittebbek lenni, növelni állóképességüket
- akik szeretnék oldani a mindennapi stresszt
És mindenekelőtt azoknak, akik egészségesek és egészségüket, fittségüket nem csak megtartani akarják, hanem még jobb minőségű életre törekednek.
Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!