Az édesítőkben egy a közös: mindegyik édes. Amiben viszont különböznek, hogy mindegyik másként édes. Hasonlítsuk össze a nádcukor és a méz ízét, vagy a juharszirupot a fruktózzal (gyümölcscukorral). Az ízük és az édességük mértéke eltér. Másként kell adagolni, más a kalória tartalmuk és más íz hatást kapunk, ha ételekbe, italokba keverjük őket. Így van ez a Steviával is.

A Stevia egy dél-amerikai gyógynövény, mely természetéből eredendően édes. A növény kivonatait (port, szirupot, tablettát, szirupot) és a szárított tealeveleket a világ minden táján széles körben használják édesítésre (a kivonatok 30-250-szer édesebbek a nádcukornál) és gyomorbántalmak kezelésére.

Az ázsiai országokban a Stevia évtizedek óta elfogadott és ismert: használják üdítőitalok, cukormentes rágógumik, joghurtok, savanyúságok, zöldségek, szárított tengeri gyümölcsök és sütemények édesítésére.

Számos édesítőszerrel szemben a Stevia előnye, hogy kalória-és szénhidrátmentes, nulla a glikémiás indexe és sütésnél-főzésnél 198 fokig megtartja az édes ízét.

PRÓBÁLJA KI, HOGY MILYEN A STEVIA ÍZE

Felhasználás előtt ismerje meg a Steviát.steviacsepp.jpg
 
Tegyen egy csepp Stevia szirupot egy pohár vízbe. Keverje el és kóstolja meg. Most tegyen bele még egy cseppet, majd növelje folyamatosan az adagot. Egy ponton túl a folyadék íze kesernyéssé válik. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, érdemes megismerni a Steviát és elsajátítani a felhasználásával kapcsolatos információkat. Kis tanulást és próbálkozást igényel, de megéri.

AMIKOR ELŐSZÖR HASZNÁLJA A STEVIÁT…

..feltétlenül tesztelje a kivonat édességét a fentiek szerint. Ismerje meg az ízét, és készítsen vele limonádét vagy turmixot. Ez a legegyszerűbb felhasználási módja, és könnyen jó tapasztalatot szerezhetünk.

Van, akinek elsőre szokatlan a Stevia íze vagy utóíze. Próbálja ki, hogy más édesítőszerekkel kombinálja (pl. méz, juharszirup, kukoricaszirup, xilit). Más édesítővel használva a Stevia íze nem marad domináns, ám növeli az ital és étel édességét. Csökkentse fokozatosan a hozzáadott édesítőszerek mennyiségét, és hamarosan képes lesz elhagyni őket és csak Steviát édesíteni.

A STEVIA FELHASZNÁLÁSA

A kivonatok felhasználása során észre fogja venni, hogy a Stevia más tulajdonságokkal rendelkezik, mint pl. a nádcukor. A Stevia nem válik karamellé, és nem hozza fel a süteményeket. Utóbbi kezelésére az alábbiakban hasznos tippeket és tanácsokat találhat.

A Stevia kivonatokat szinte mindenhez lehet használni - italokhoz, turmixokhoz, süteményekhez, salátákhoz, főzelékekhez, pudingokhoz, tortákhoz. Oldalunkon számos receptet talál, melyek a segítségére lehetnek, hogy könnyen elsajátítsa a különböző kivonatok felhasználását.

Hasznos tippek és tanácsok:

•    Egy kis csipet Stevia por egy evőkanál (15g) cukornak felel meg; egy Stevia tabletta egy kockacukor mennyiségét helyettesíti; 2 csepp Stevia szirup egy evőkanál cukornak felel meg. A megfelelő arányokat érdemes kitapasztalni és tartani, hogy a megszokott ízeket kapjuk. (Ne feledje, ha „túladagolja” a terméket, akkor kesernyéssé válhat az étel, ital.)

•    Sütemények készítésekor a Stevia nem lép reakcióba, mint a cukor. Amikor Steviát használ, adjon sütemény receptjéhez egy késhegynyi szódabikarbónát (a sütőpor mellé), így a sütemény ugyanúgy fel fog jönni, mintha cukrot használt volna.

•    A kivonatok 198 fokig hő-stabilak, ami azt jelenti, hogy megtartják az édes ízüket a magas hő ellenére is. Ebben különbözik a mesterséges édesítőszerektől, melyek 70-80 fok felett elveszítik édes ízüket.

•    Torta sütéshez: Mindig melegítse elő a sütőt az ajánlott hőmérsékletre. Miután megsült a tortalap, vegye ki a tepsit sütőből és helyezze egy fém rácsra. Ezzel megelőzi azt, hogy a tortalap összeessen.

•    Más ízek és kivonatok: Egyes ízek illetve kivonatok, mint a juharszirup, a citrom és a vanília, nagyon jól elfedik a Stevia természetes édes ízét, és különlegessé teszik az ételt.

•    Tejtermékek: A tejtermékek (pl. tej, tejszín, tejföl, stb.) nagyon jó ízűek Steviával édesítve. Ezért használunk számos receptünkben tejtermékeket. Amennyiben tejcukor érzékeny, a tejet helyettesítse mandula-, rizs -vagy kókusztejjel.

•    Italokhoz: Ez az egyik legnépszerűbb módja a Stevia felhasználásának. Kitűnően használható teákba, kávéba, limonádéba és turmixokba is.

•    Kelt tésztákhoz:

Élesztõs kenyérhez: általános téves elgondolás, hogy az élesztővel készült kenyerek nem tudnak felemelkedni cukor hozzáadása nélkül (mivel a cukor a katalizátora ennek a folyamatnak). A tészta fel tud emelkedni akkor is, ha az élesztőhöz lisztet adunk, csupán ez a folyamat hosszabb ideig tart.

Gyors kenyerekhez: Ugyanúgy ahogy a tortalap sem emelkedik fel ha Steviával készítjük, úgy a Steviával készített kenyerek sem. Erre a kezelés a sütőpor és a szódabikarbóna mennyiségének növelése. Ily módon ízletes cukormentes muffinokat és kenyereket tudunk készíteni.

Mire jó a sztívia?

A növényből kivont, édes ízért felelős steviol-glükozidok különösebb lebontás nélkül emésztõdnek és ezért kalória-értékük rendkívül kicsi. Cukorbetegek is fogyaszthatják. Néhány dán és brazil tanulmány szerint a 2-es típusú cukorbetegség ellen is ígéretes, enyhíti az inzulin-függést, szabályozza az inzulinszintet. Más tanulmányok vérnyomás csökkentõ, hasnyálmirigy-segítő hatásairól számolnak be, valamint bizonyos ásványi anyagtartalma sem mellékes (A és C vitamin, cink, rutin, magnézium, vas, stb.).

A világ különböző részein (Paraguay, Brazília, Mexikó, Japán, Kína, Dél-Korea, Malajzia, Thaiföld) ételek és italok édesítésére használják. Főzésre is alkalmas, mert a hatóanyaga nem bomlik le a melegítéstől. Fogyasztása nem okoz fogszuvasodást, és az ázsiai több évtizedes használat alatt egyetlen mellékhatásos esetet sem jegyeztek fel.

Hypoglikémia (túl alacsony vércukorszint)

Tudományos kutatásokból fény derült arra, hogy a sztívia szabályozza a vércukor-szintet a testben, ezáltal segíti a máj és lép működését is.

Magas vérnyomás

A tanulmányok tanúsága szerint a sztívia segít a magas vérnyomás csökkentésében.
(Referencia: A double-blind placebo-controlled study of the effectiveness and tolerability of oral stevioside in human hypertension, Paul Chan, Brian Tomlinson, Yi-Jen Chen, Ju-Chi Liu, Ming-Hsiung Hsieh, Juei-Tang Cheng British Journal of Clinical Pharmacology 2000 50:3 215)

Gyulladások

A sztívia meggátolja sok káros baktérium és vírus szaporodását, így hatékonyan alkalmazható megfázás, influenza és szájfertőzés ellen is.

Bőrbetegségek

Paraguay-ban a guarani indiánok már több száz évvel ezelőtt is a sztíviából nyert folyadékot alkalmazták a sebek gyors gyógyítására. Egyik érdekes tulajdonsága, hogy segít megakadályozni a hegesedést. Alkalmazzák még dermatitis, eczema, seborrhoea ellen is. Bőrregeneráló hatása miatt sokan kozmetikai célokra használják.

Emésztés

Teaként fogyasztva a sztívia hatékonyan javítja az emésztést, és hasfájás esetén is segítséget nyújthat.

Egyelőre csak angol nyelven elérhetõ orvosi tanulmányok:

Safety Research Institute for Chemical Compounds Co., Ltd., 363-24 Shin-ei, Kiyota-ku, Sapporo 004-0839, Japán: Sekihashi K., Saitoh H., Sasaki Y.: Genotoxicity studies of stevia extract and steviol by the comet assay. Jap. Toxicol Sci. 2002. Dec. 27. Suppl 1:1-8.

Department of Endocrinology and Metabolism, Molecular Diagnostic Laboratory, Aarhus Amtssygehus, Aarhus University Hospital, Aarhus, Dánia: P. Jeppesen, S. Gregersen, S. Rolfsen, M. Jepsen, M. Colombo, A. Agger, J. Xiao, M. Kruhoffer, T. Orntoft, K. Hermansen:
Antihyperglycemic and blood pressure-reducing effects of stevioside in the diabetic Goto-Kakizaki rat.
Metabolism. 2003 Mar;52(3):372-8.

P. Jeppesen, S. Gregersen, K. Alstrup, K. Hermansen: Stevioside induces antihyperglycaemic, insulinotropic and glucagonostatic effects in vivo: studies in the diabetic Goto-Kakizaki rats. Phytomedicine. 2002 Jan;9(1):9-14.

P. Jeppesen, S. Gregersen, C. Poulsen, K. Hermansen: Stevioside acts directly on pancreatic beta cells to secrete insulin: actions independent of cyclic adenosine monophosphate and adenosine triphosphate-sensitive K+-channel activity. Metabolism. 2000 Feb;49(2):208-14.

College of Pharmacy, Nihon University, Chiba, Japán: K. Yasukawa, S. Kitanaka, S. Seo:
Inhibitory effect of stevioside on tumor promotion by 12-O-tetradecanoylphorbol-13-acetate in two-stage carcinogenesis in mouse skin. Biol Pharm Bull. 2002 Nov;25(11):1488-90

Department of Applied Chemistry, Osaka Institute of Technology, Japán: T. Terai, H. Ren, G. Mori, Y. Yamaguchi, T. Hayashi: Mutagenicity of steviol and its oxidative derivatives in Salmonella typhimurium TM677. Chem Pharm Bull (Tokió). 2002 Jul;50(7):1007-10.

Department of Medicine, Taipei Medical University-Wan Fang Hospital, Taiwan: Hsu Y.H., Liu J.C., Kao P.F., Lee C.N., Chen Y.J., Hsieh M.H., Chan P.: Antihypertensive effect of stevioside in different strains of hypertensive rats. Zhonghua Yi Xue Za Zhi (Taipei). 2002 Jan;65(1):1-6.

Chan P.,B. Tomlinson, Chen Y.J., Liu J.C., Hsieh M.H., Cheng J.T.:
A double-blind placebo-controlled study of the effectiveness and tolerability of oral stevioside in human hypertension. Journ. Clin. Pharmacol. 2000 Sep;50(3):215-20.

STEVIA TERMÉKEK

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!