A bokrosgomba kivonat (Grifola frondosa) Japán szerzők szerint az előrehaladott tüdőrákos betegek 62,5%-ban számottevő tumormassza csökkenést és állapot javulást eredményezett. Ennek következtében Japánban ennek a gyógygombának a kivonatát Krestin néven gyógyszerként is törzskönyvezték, és azóta is alkalmazzák. Hatása elsősorban abban nyilvánul meg, hogy az immunrendszer tumorsejteket pusztító hatékonyságát fokozza, tehát nem daganatsejt osztódás gátló hatásról van elsősorban szó.

Érdekes megfigyelés az is, hogy főleg fiatal férfiaknál a nyáron, ill. kora ősszel diagnosztizált tüdőrákok prognózisa jobb, mint azoknál, akiknél a betegség télen került megállapításra. A különbség valószínűleg abból ered, hogy nyáron több D vitamint tartalmaz a szervezetünk, mint télen, a D vitamin pedig szintén erőteljesen stimulálja az immunrendszert. A bokrosgomba a szervezet vitamin szintjét megnöveli.

A tüdőrák legfőbb oka a dohányzás. A dohányzókban a betegség gyakorisága a nem dohányzókhoz képest 22-szeres! Magyarország ebben a rákos daganat fajtában a világ első három helyezettje közt van.

http://pirosmedicina.drtihanyi.hu/uploads/maitake.jpg


Súlyos problémát jelenthet a radon is. A radon egy nagy fajsúlyú nemesgáz, ami egyébként nehezebb az ólomnál is, és a földből folyamatosan szivárog a felszínre. Miután a fosszilis energiahordozók árai az egekbe szöktek, az emberek és a kormányok spórolás céljából arra törekedtek, hogy hermetikusan záró nyílászárókat, nikecellel vastagított falú házfelújításokat végezzenek, aminek az eredménye képen a radon nem tud a lakások többségéből a szabadba távozni és ezt belélegezve egyes becslések szerint évente kb. ezer plusz tüdőrákos megbetegedést valószínűsíthetünk. Tehát energiatakarékosság ide vagy oda, tessék gyakran szellőztetni a lakásokat!

Tudjuk azt is, hogy dohányzókban a béta karotin és az E vitamin is (előbbi jelentősen, utóbbi csak kismértékben) megnöveli a tüdőrák kialakulásának az esélyét. Aki tehát dohányzik, az kerülje el ezeket a vitaminokat.

{$up_uri}is3.jpg


Ezzel szemben a szelén fogyasztása az NPC (National Prevention of Cancer, USA) vizsgálata szerint, mely 8 évig tartott, a tüdőrák, a prosztatarák és a vastagbélrák gyakoriságának a csökkenését igazolta. Amikor azonban a szelént E vitaminnal kombinálták (SELECT study, több mint 35 ezer férfi vett részt a vizsgálatban, ami 4 évig tartott) semmiféle jótékony hatást nem sikerült igazolni a rákos daganatok vonatkozásában.

Magyarországon a talaj és így következés képen a növények szelén tartalma meglehetősen alacsony. A gombák azonban sok szelént tartalmaznak, így a bokrosgomba is. A szelén hiánya azonban nem csak bizonyos rákfajtákra hajlamosíthat, hanem speciális szívizom elfajulásra is (Keshan kór). Ezt a szívizom elfajulást negyven éve Kínában írták le, főleg gyermekekben, és halálosnak bizonyult. Amikor azonban az egyébként szelén szegény Keshan tartományban elkezdték a szervezet szelén pótlását, ez a betegség eltűnt. Ma már tudjuk, a betegség mögött két tényező állt. A szelén hiánya és egy ehhez társult Coxsackie B vírusfertőzés. Miután a szelén hiányt megszüntették, ez a vírus már nem volt képes ezt a súlyos szívizom elfajulást önmagában előidézni. A gomba gyógyhatásáért tehát ez a nélkülözhetetlen mikroelem is „felelős”.

Úgy látszik, a gyógyító gombák még sok meglepetést tartogatnak számunkra, különösen a rákos daganatok vonatkozásában.

http://pirosmedicina.drtihanyi.hu/uploads/betagluc.jpg
Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!