A ganoderma a Ganoderma lucidum gyógygomba hétköznapi neve. Gyakran emlegetik még reishi, vagy Kínában ling zhi néven. Magyar neve: pecsétviaszgomba. A ganoderma a legnépszerűbb gyógygomba Kínában, Japánban és az USA-ban.
A ganoderma gyógygomba a fák törzsén nő. Fényes, kemény, aszimmetrikus kalapja van, mely több színben is pompázhat a sárgától a feketéig. A gyógygomba kalapját, spóráját és micéliumát használják gyógyításra. A vadon nőtt ganoderma Ázsiában nagyon ritka.
Az ősi Kínában a ganoderma olyan ritka és értékes volt, hogy kötelezően be kellett szolgáltatni a császárnak, s a gomba az „életelixír” nevet kapta. 1972-ben japán kutatók sikeresen kezdték el termeszteni. Kalapjának színe alapján 6 fajtáját különböztetjük meg: sárga, lila, fekete, fehér, zöld, piros. Az eltérő színű gyógygombák eltérő gyógyító hatással rendelkeznek.
A ganoderma gyógygomba a legfontosabb gyógynövény Ázsiában. Szinte minden betegség kezelésére használják az alternatív medicinával foglalkozó szakemberek. Kínában a ganoderma gyógygombával történő gyógyítás kb. 4000 évre tekint vissza. Mentális és fizikai problémák kezelésére egyaránt alkalmas.
A füves emberek, gyógynövény specialisták a ganodermát adaptogén növényként tartják számon, ami természetes szabályozást jelent, tehát serkenti az immunrendszer működését, ha alulműködik és visszafogja, ha túlműködik. A ganoderma gyógygomba legfontosabb összetevői a nagy molekulasúlyú poliszacharidok, és a káros szabad gyökök befogására alkalmas antioxidánsok. Emellett a ganoderma tartalmaz káliumot, magnéziumot, kalciumot és germániumot.
A ganoderma gyógygombát Japánban és Kínában elsődlegesen a rák kezelésére használják, illetve az immunrendszer serkentésére kemoterápia és sugárkezelés után. Előszeretettel alkalmazzák autoimmun betegségek kezelésére is. Májvédő hatása szintén kiemelkedő.
Japánban, Kínában, Dél-Koreában és az USA-ban kutatók folyamatosan vizsgálják a ganoderma gyógygomba kedvező tulajdonságait és hatásmechanizmusát. Állatkísérletekben kiváló eredményeket értek el a ganoderma gyógygomba alkalmazásával.
A nyugati rákkutatók elsősorban prosztatarák kiegészítő kezelésére használják.
A ganoderma gyógygomba kedvező hatásai leginkább az alábbi betegségekben tapasztalhatók:
- rákos daganatok
- szívritmuszavar
- koszorúér rendellenesség
- magas vérnyomás
- magas vércukorszint
- magas koleszterinszint
- alacsony vérnyomás
- stroke
Egyéb betegségekben is megfigyeltek pozitív hatásokat:
- hányás
- hajhullás
- vesegyulladás
- vesekövesség
- gyomor influenza
- akne
- székrekedés
Ez a gomba azonban étkezési gombaként nem fogyasztható, mert az íze nagyon keserű. Ritkasága miatt ma már nem is a gomba termőtestét fogyasztjuk, hanem pl. lila kukoricán nevelte ganoderma gomba micélium koncentrációját. Ennek a hatóanyag tartalma sokkal magasabb és tetszőleges mennyiség állítható elő belőle.
Kapcsolódó étrend-kiegészítők:
- Ganoderma gyógygomba (reishi, pecsétviaszgomba)
- Cordyceps gyógygomba (kínai hernyógomba)
- Maitake gyógygomba (bokrosgomba, grifola frondosa)
- Shiitake gyógygomba