Végül is nem csak télen, hanem az év bármely szakában jelen van ez a vírus köztünk, de télen komoly járványokat okozhat. A Norovírus nevét Norwalk városáról kapta, mert pár évtizede egy katonai kollégiumban először igazolták létét, miután mindenkit megfertőzött. 

Szokták még Calici vírusnak is nevezni, de a Noro elnevezés elterjedtebb, mert nem egy vírusról, hanem egy vírus családról van szó. Manapság 25 különböző fajtáját azonosították. 

A Noro vírusok RNS vírusok, ez magyarázza változékonyságukat. Rendkívül fertőzőek. Akár néhány tucat vírus belégzése vagy lenyelése elegendő a betegség kialakulásához. A lappangási idő rövid, 12 óra, maximum 1-2 nap.

Heves hányással, hasmenéssel indulnak a tünetek, amik az első 5-8 órában alig csillapíthatók. Utána hasfájás és kisebb nagyobb hőemelkedés jelentkezhet, de ha az elvesztett folyadékot és sókat sikerül pótolnunk, akkor két nap koplalás mellett a tünetek éppen olyan hamar eltűnnek, mint amilyen gyorsan kialakultak.

A vírus ellen gyógyszerünk nincs és egyelőre védőoltás sem létezik. A folyadékpótlás az intenzív hányás miatt nem könnyű az első órákban, ezért kis gyermekeknél és időseknél ilyenkor gyakran infúzióra kényszerülünk.

A legjobb védekezés ellene a gyakori, alapos kézmosás, a fertőzött emberekkel való közvetlen kontaktusok kerülése.

Az illemhelyek megfelelő tisztítása nagyon fontos. A szokásos fertőtlenítő mennyiség ötszörösét kell alkalmaznunk.

Iskolák kollégiumok, kórházak, tehát minden olyan hely, ahol sok ember tartózkodik viszonylag kis helyen hosszabb ideig, a fertőzések melegágya.

Praktikus, ha télen mindenki hord a zsebében  kézfertőtlenítő zselét és ezt használva (pl. bevásárló kocsi megfogását követően, ill. napközben többször is, pl. buszozás, metró, stb. után) megvédhet a fertőzéstől.

Aki elkapta és meggyógyult az sem számíthat tartós védelemre. Mint láttuk, eddig 25 törzsét azonosították és egy törzs okozta fertőzés után a másik 24 még vígan megfertőzhet minket.

A vírus eredeti gazdája talán a macska volt, de mára gazdát váltott, az emberben a vírus nagyon „jól érzi magát” (úgyhogy ne bántsuk a szegény macskákat, mert már semmi szerepük nincs a járványok kialakulásában).

Újzélandi és ausztrál szerzők arról számoltak be, hogy a szarvasmarha colostrum rendszeres fogyasztásával ez a fertőzés részben megelőzhető, illetve a tünetek sokkal enyhébbek, mint más esetekben.

A fertőzést átvészelt személy még utána egy hétig székletével tünetmentesen üríti a vírust, ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő kézmosás fontosságát!  

Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!