50 éves korukig a férfiak 40 százalékánál alakul ki prosztatarák anélkül, hogy tudnának róla. 80 éves korra az előfordulása megduplázódik, vagyis már a férfiak 80 százalékát érinti.
A férfi prosztata az idő előrehaladtával megnövekszik. Minél nagyobb lesz, annál magasabb az esélye a sejtek elrákosodásának. Ez elsősorban köszönhető a magas gluténtartalmú étrendnek, génkezelt élelmiszereknek, cukroknak és kémiai adalékoknak, valamint a mozgásszegény életmódnak.
A gyömbér, mint csodaszer
A British Journal of Nutrition folyóirat a közelmúltban tette közzé egy amerikai tanulmány eredményeit, melyben a felhasznált gyömbérkivonat ténylegesen elpusztította az emberi prosztatarák sejteket, miközben az egészséges prosztata sejtek érintetlenül maradtak. A testsúllyal arányos napi dózist alkalmazva (egy 68 kg testsúlyú férfi napi adagja körülbelül 550mg) érték el ezt az eredményt. Nyolc hét leforgása alatt a gyömbérkivonat a tumor méretét felére csökkentette. A kutatók becslése szerint napi 1000 mg friss gyömbér fogyasztásával ugyanez az eredmény érhető el.
A gyömbért gyulladáscsökkentő, antioxidáns és rákos sejtek burjánzását gátló hatása ígéretes kemopreventív szerré teszi. A gyömbérkivonat jelentős növekedés-gátló és sejtölő hatással rendelkezik, megszakítja a rákos sejtciklus progresszióját, korlátozza a szaporodását és szabályozza a programozott sejthalált. De ami a legfontosabb, a gyömbér nincs mérgező hatással a normális, gyorsan osztódó szövetekre, mint pl. a bélhámsejtek és a csontvelő.
A gyömbér szájon át történő alkalmazása megakadályozhatja vagy csökkentheti a kemoterápia, terhesség és műtét okozta hányingert.
A gyömbér nem csupán a rák kezelésére alkalmas, természetes gyógyír „utazási betegség”, hányinger, emésztési zavar, puffadás, hasfájás, irritábilis bél szindróma (IBS), étvágytalanság, hidegrázás, rossz vérkeringés, menstruációs görcsök, emésztési zavar, gyomorégés és sok más emésztőrendszeri probléma esetén. Ezen felül alkalmazható gyulladáscsökkentőként ízületi problémákra és javallott lázra, fejfájásra, fogfájásra, köhögésre, hörghurutra, porckopásra, reumás gyulladásra, ínhüvelygyulladásra, magas koleszterinszintre és magas vérnyomásra, valamint megakadályozza a vérrögök képződését. Mindemellett a gyömbér vírusellenes tulajdonsággal is rendelkezik, így megfázás és influenza ellen is kiváló.
Tanulmányok kimutatták, hogy a nagy mennyiségben folsavat és cink- oxidot fogyasztó férfiak körében nagyobb valószínűséggel alakul ki prosztatarák. Más vizsgálatok alapján a halolaj, magnézium, kurkumin, brokkoli és likopin (mely megtalálható pl. a paradicsomban) fogyasztása megvédi a férfiakat a prosztataráktól. A génmódosított és feldolgozott élelmiszerek, valamint a kémiai adalékok arzenáljának elkerülése kötelező a prosztata egészségéért. Az alacsony szénhidráttartalmú étrend is csökkenti a prosztatarák kialakulásának esélyét.
És persze ne feledkezzünk meg a gyömbérről!