Mi, emberek elméletileg sokkal jobban tudnánk élettanilag alkalmazkodni ahhoz a táplálkozáshoz, amit elődeink folytattak évmilliókon keresztül, mint ahhoz a táplálkozáshoz, ami a mezőgazdasági forradalom (10 000 éve) és az ipari forradalom (200 éve) óta jellemzi étkezési szokásainkat.
Számos betegség ennek köszönhető, hiszen a legtöbb ember genetikai felépítése nincs összhangban életmódjával és táplálkozási szokásaival. Ha megpróbáljuk konkretizálni a dolgot, akkor azt látjuk, hogy fontos szerepe lehet ebben pl. a kálium alkáli sók hiányának. Elődeink rengeteg növényi táplálékot fogyasztottak, amik köztudottan bővelkednek ezekben a fontos sókban.
Mi, emberek a létfontosságú kálium sókat konyhasóra (NaCl) cseréltük, ami pedig egyáltalán nem fordult elő őseink táplálékában. A kálium sók hiánya növeli a szervezet nettó savterhelését.
Tudjuk, hogy a krónikus, metabolikus acidózis rendkívül rossz hatással van szervezetünkre, gyermekeknél lassítja a növekedést, felnőttekben csökkenti az izom-, és csonttömeget, és gyorsítja a hormon kiválasztást.
A nettó savtermelő (savasító) táplálkozás egészséges felnőttekben is anyagcsere szintű acidózist okoz, s ennek mértéke a korral előrehaladva nő. Ennek elsődleges oka a vesefunkció csökkenése. Ha kálium bikarbonát (KHCO3) tartalmú étrend-kiegészítővel semlegesítjük a sav terhelést, a kalcium és foszfor egyensúly javul, csökken a csontritkulás, javul a nitrogén egyensúly és mérséklődik az életkorral összefüggő hormon kiválasztódás, a NaCl bevitelének csökkentése nélkül is. Ráadásul a lúgosító kálium só a NaCl több negatív hatását i csökkenti.
Levonható tehát az a következtetés, hogy a növényi táplálékok fogyasztása védelmet jelenthet a csonttörésekkel, csontritkulással szemben, főleg azokban az országokban, ahol az állati eredetű fehérje bevitel dominál a növényi táplálékkal szemben.
Táplálkozásunkkal tehát alapvetően befolyásolhatjuk szervezetünk sav-bázis egyensúlyát. Kérdéses persze, hogy az acidózis milyen szintig elfogadható? Nagyon úgy tűnik, hogy semmilyen szintig, ha az evolúció nézőpontjából vizsgáljuk a kérdést és az enyhén lúgos állapot az ideális az emberi szervezet számára.
Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!