A kakukkfű az ajakos virágúak családjába tartozik és sok fajtája ismert. Ugyan ezek növénytanilag azonosak, de a belőlük sajtolt olaj különbségeket mutat a kémiai összetevők terén, attól függően, hogy hol nő a növény. A kakukkfű mikrobiális ereje annyira magas, hogy néhány olaj használata bármilyen helyzetben biztonságos, néhányé viszont nem. A linalol ajánlott leginkább kezdőknek, ennek használata a legbiztonságosabb bőrön, fürdővízben, gyerekeken és időseken egyaránt. Más olajokkal kapcsolatban azonban kérjük aromaszakértő tanácsát. A kakukkfű ugyan az egyik leggyakrabban használt és leghasznosabb aromaterápiás olaj, de mindenképpen mértékkel és körültekintően használjuk!
A kakukkfű figyelemreméltó vírusellenes, baktériumölő, gombaölő, antibiotikus, vizelethajtó, görcsoldó, köptető és antiszeptikus hatással bír, ami nagyon hasznossá teszi a megfázás és influenza szezonban. A mikrobák elpusztítása mellett a kakukkfű elősegíti a szervezet méreganyagainak semlegesítését és erősíti az immunrendszert a fehérvérsejt termelés fokozásával. Kellemes, gyógynövényes aromája erőteljes és átható, neve a görög „thymos” szóból ered, melynek jelentése „illatosítani”.
A kakukkfű története
A kakukkfű hosszú és lenyűgöző történettel rendelkezik. Minden korai mediterrán nép használta gyógynövényként, sőt, Hippokratész és Dioszkoridész is taglalta felhasználási módjait írásaiban. Az ókori egyiptomiak balzsamozásra használták. Az ókori görögök templomaikban és fürdőikben füstölőként használták, a bátorság szimbólumaként. A rómaiak hozták a növényt Európába, ők szobáikat tisztították meg vele, valamint sajtjaiknak és likőrjeiknek adott aromás ízt. A középkorban hálószobákba került a rémálmok kivédésére, lovagokat inspirált bátorságra, tárgyalótermeket védett betegségektől és temetéseken biztosította a túlvilágra való biztonságos áthaladást. A modern antibiotikumokat megelőzően a kakukkfüvet gyógyító kötésekhez használták.
A kakukkfű könnyen termeszthető, évelő cserje, mely képes elviselni a meleg, napos helyeket is. Kulináris gyógynövényként is régóta használják, hiszen késlelteti a hús rothadását, ami a meleg éghajlaton nagyon hasznos tulajdonság volt a hűtőszekrények ideje előtt. Modern kutatások bizonyították, hogy a kakukkfű olaja lassítja a baktériumok elszaporodását, így az élelmiszer eltarthatóságát három nappal növeli. Fogyasztása serkenti az emésztőrendszert és bélfertőtlenítőként is szolgál.
Egészségügyi hatásai
Egy másik hagyományos felhasználási módja a kakukkfűnek a légzőszervi betegségek kezelése. Kiváló a tüdő fertőtlenítésére, így hasznos influenza, megfázás, torokfájás, asztma, hurut, köhögés, gégegyulladás, szamárköhögés és hörghurut kezelésére. Orr, torok és mellkasi gyulladások esetén belélegezve, a száj és fogíny gyulladásánál (mint szájpenész, fogínygyulladás) fogkrémként vagy szájvízként alkalmazható. Már az 1 százalékos oldat is hatékony. Egy Németországban végzett vizsgálat eredményeként számos tudós hiszi, hogy a köhögéscsillapítók hatékonysága a (lenyelést követő) kilélegzés során az illóolajok helyi hatásának köszönhető.
További kutatások bizonyítják az illóolajok hatékonyságát köptetőként és a szárazköhögés enyhítésében.
Belégzéses kezelésben a kis mennyiség működött leginkább, míg a túl erős dózis ellenkező hatással járt. Az inhalációs kezelés különösen hatékony krónikus fertőzések esetén.
A kakukkfüvet még napjainkban is használják a fizikai és pszichés gyengeség orvoslására. Hasznos a betegség utáni gyengeség, krónikus fáradtság és depresszió kezelésére, valamint kiegyensúlyozó hatásának köszönhetően az álmatlanságon is segít. Serkenti a vérkeringést, segíti a koncentrációt, növeli a túl alacsony vérnyomást és még intelligencianövelő és memóriajavító hatása is lehet. Felfrissíti, erősíti és kiegyensúlyozza mind a testet, mind a lelket.
A kakukkfű illóolaja antibakteriális, szappanos oldatként műtét előtti kézfertőtlenítőként használva hatékonyabb, mint a legtöbb korházban használt fertőtlenítő. Egy francia vizsgálat kimutatta, hogy a kakukkfű, más illóolajok mellett, párologtatóban használva a mikrobák 90 százalékát pusztítja el csupán három óra alatt.
Továbbá használható:
• húgyúti és húgyhólyag fertőzések kezelésére, melynek hatékonyságát vizelethajtó hatása tovább fokozza
• candida és hüvelygomba kezelésére
• körömgomba kiirtására
• növényi alapú fertőtlenítő összetevőjeként
• forró borogatásként reumatikus fájdalmak, izomfájdalmak, ficamok, sportsérülések, isiász, ízületi gyulladás és köszvény kezelésére
• a friss növény összezúzva, vagy higított olajként rovarcsípések ellátására
• lábgombára hígítatlan olajként alkalmazható, de a bőrfelületet zsíros krémmel kell védeni. Hígítatlanul használható még állatharapásra és égésre.
• egy százalékos oldata friss termények mosására használható
• haj és bőrápoló kezelések részeként, hajerősítőben, arclemosóban, vagy pattanás és szemölcsök kezelésére
• ülőfürdőben vagy bőrbe masszírozva menstruációs problémára
• élősködők kiirtására
• a kakukkfű illóolaj egyik kémiai összetevője, elősegíti a bőr véráramlását, így gyorsíthatja a gyógyulást. A timol továbbá a sejtmembrán egészséges zsírtartalmát is védi és növeli.
• ételekben való alkalmazása megnöveli az agy, vesék és szív sejtmembránjainak DHA (dokozahexénsav és omega-3 zsírsav) tartalmát
• a kakukkfű elriasztja a rovarokat
• az irritáció kockázatának elkerülése érdekében érdemes más gyógynövényekkel keverni. Erre különösen ajánlott a grapefruit, citrom, levendula, rozmaring és fenyő.
Ellenjavallatok
Nem tanácsos a kakukkfű illóolaj tiszta, hígítás nélküli alkalmazása a bőrön, mivel irritálhatja azt. Az erősebb olajok koncentrált formában túlérzékenységet is okozhatnak az immunrendszerben, vagy serkenthetik a pajzsmirigy és nyirokrendszer működését. Terhesség idején ne használjuk, viszont a vajúdás alatt hasznos lehet az események felgyorsítására. Kerüljük magas vérnyomás és epilepszia esetén. Kérjünk orvosi tanácsot, ha rákos megbetegedésben, májkárosodásban vagy egyéb, súlyos egészségügyi problémában szenvedünk!
Konzervatív, de hatékony felhasználási módja a kakukkfű illóolaj felhasználásának a talpba való masszírozás. Ez a módszer általában jól tolerált, a hatóanyag a keringési rendszeren keresztül az egész testbe eljut anélkül, hogy a májban szívódna fel. A kakukkfű belélegzése is nagyon hatékony megoldás, zsebkendőre csepegtetve, párologtatóban vagy párásítóban is használható.