Az Észak-Afrikában őshonos articsóka (zöldség és gyógynövény) különleges népszerűségnek örvend Európában, az olasz és francia konyha pótolhatatlan részét képezi, fontos eleme a mediterrán étrendnek.
1, Rák megelőzés és gyógyítás
Több tanulmány szerint is az articsóka leveleiben található hatóanyagok (főleg flavonoidok) elősegítik a természetes sejthalált (apoptózis) és csökkentik egyes rákos daganatok növekedését: prosztatarák, leukémia, mellrák.
2, Antioxidáns tulajdonságok
A zöldségek közül az articsókának a legerősebb az antioxidáns hatása, mely az alábbi vegyületeknek köszönhető: kvercetin, rutin, antocianidinek, cinarin, luteolin, szilimarin.
3, Növeli az epeáramlást
Az articsókai levelei által tartalmazott antioxidáns polifenol, a cinarin elősegíti az epe megfelelő áramlását.
4, Májvédő hatás
Szintén a cinarin nevű antioxidánsnak és a szilimarinnak köszönhetően az articsóka kedvező hatással van a máj működésére, több tanulmány is azt mutatta, hogy elősegíti a májsejtek regenerációját. Az alternatív medicina már évszázadokkal ezelőtt felismerte ezen jótékony tulajdonságait.
5, Koleszterincsökkentő hatás
Az articsóka leveleiben található vegyületek csökkentik a vér koleszterinszintjét azáltal, hogy gátolják a HMG-CoA reduktáz működését. Ezáltal növeli a HDL koleszterint és csökkenti az LDL koleszterint.
6, Javítja az emésztést
Az articsóka jótékony hatással van az emésztési rendszerre és emellett javítja az epehólyag működését.
7, Magas a rost tartalma
Egy nagy articsóka elfogyasztásával a napi ajánlott rost bevitel kb. egy negyedét fedezni tudjuk. A rostok segítik az emésztést és fokozzák a vastagbél működését.
8, Másnaposság ellen is jó
Májvédő hatásának köszönhetően az articsóka bevethető a másnaposság elleni küzdelemben, a kutyaharapást tehát nem szőrével, hanem articsókával…
Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!