Az emberi génállomány 23-25 ezerre tehető. Kb. 3000-re becsülik azoknak a géneknek a számát, melyeket kapcsolatba hozunk ma különböző betegségekkel, és az ő általuk kódolt fehérjéket (melyek lehetnek enzimek, ioncsatornák, receptorok, transzporterek, sejtmembrán és citoplazma alkatrészek) kis molekulákkal – azaz gyógyszerekkel - befolyásolni, végső soron gyógyítani lehet.
A valóságban azonban csak 223 valódi biológia célponton ható gyógyszerünk van!
A patikákban, kórházakban látható több ezer gyógyszer mind ennek a 223 gyógyszernek a klónja, vagy egymás kombinációi, ilyenkor persze a kombináció is új nevet kap.
A tényleges gyógyszerkincs évente mindössze 2-3 új támadáspontú gyógyszerrel bővül.
Miért megy ez ilyen lassan?
Nos, a gyógyszergyártás az úgynevezett ULTRA LASSÚ iparágak közé tartozik (ide soroljuk még pl. a repülőgépgyártást, olajkutatást is).
Egy sikeres gyógyszer kifejlesztése 10-15 évet és kb. másfél milliárd dollárt emészt fel. Általában ötvenezer jelölt molekulából egy lesz, amit tovább fejlesztenek és ezek közül is csak minden tízedikből lesz gyógyszer.
Figyelve ezt a tempót, úgy tűnik, a zöld medicina még évszázadokig meghatározó marad az életünkben és egészségünk védelmében.
Ami jövőt illeti: 15 éve a biotechnológiától vártuk a csodát, a betegségek felszámolását, az éhínség, a környezetszennyezés, az energia problémák megoldását. Nos, a várt ígéretekből 9-10 gyógyszer kivételével szinte semmi nem jött be.
Ma a nanotechnológiáról mondják ugyan ezt, mint tizenöt éve a biotechnológiáról. Hiába, a modern kor sem tud meglenni mítoszok nélkül.
Webáruház: https://webshop.drtihanyi.hu/
Tetszett a cikkünk? Ajánlja ismerőseinek!