Két nagy tanulmány szerint a pszoriázis vagy pikkelysömör, mely egy gyulladásos bőrbetegség, megháromszorozza a szívinfarktus és stroke előfordulási gyakoriságát. Ráadásul, ha egy pszoriázisban szenvedő beteg kap infarktust, 26%-kal nagyobb eséllyel hal meg vagy kap később egy újabb infarktust, mint az a beteg, akinél a pikkelysömör nincs jelen.
A pszoriázis egyes becslések szerint a lakosság kb. 2,5%-át érinti, jellemző tünete a bőr felszínén megjelenő piros, fájdalmas, viszkető, pikkelyszerű folt. De sajnos a betegség gyakran nem csak a bőrt, hanem az ereket, szerveket és ízületeket is érinti. Éppen ezért nagyon sokszor a betegeket félrediagnosztizálják és a gyulladásos artritisz az ízületek tartós károsodását okozza.
A pszoriázist leggyakrabban az ekcémával és a tineával (gombás fertőzés) keverik össze. Néha akár több évig is eltarthat, mire megszületik a helyes diagnózis, ráadásul a betegségnek több formációja is létezik.
Pszoriázisos artritisz
A pszoriázisos artritisz egy gyulladásos ízületi betegség, melynél rendkívül fontos a korai felismerés az ízületek károsodásának megelőzése érdekében.
Legfontosabb tünetei:
- ízületi fájdalom, duzzanat vagy merevség
- piros, meleg ízületek
- gyakori ízületi gyengeség
- a kéz-, vagy lábujjak virsliszerű duzzanata
- láb vagy boka fájdalom
- köröm leválás
- farkcsont feletti fájdalom
Milyen betegségek előfordulási gyakoriságát növeli a pszoriázis?
- szív-, és érrendszeri megbetegedéses
- magas vérnyomás
- cukorbetegség
- alvászavar
- elhízás
- más autoimmun betegségek (pl. IBS, Crohn-betegség)
- bizonyos rákos megbetegedések és limfómák
Mi okozza a pszoriázist?
Jelenlegi tudásunk szerint a genetikai tényező főszerepet játszik a betegség kialakulásában, a betegek 40%-ánál előfordult korábbi megbetegedés a családban. Egyes tanulmányok szerint genetikai és/vagy környezeti okok miatt T-sejtek kerülnek nagy számban a bőrbe és ezek okozzák a piros foltok kialakulását.
A pszoriázis kezelése
Jelenleg nem létezik olyan gyógymód, mely 100%-os megoldást nyújtana a betegségben, de léteznek olyan krémek, illetve gyógyszerek, melyek lassíthatják a folyamatot.
Sokak szerint a mediterrán típusú, gyulladáscsökkentő diéta (dr. Robert Young szerint a lúgosító diéta) fontos szerepet játszik a pszoriázis kezelésében: sok zöldség, gyümölcs, omega zsírsavak, hal, rostok, magvak, stb.
Javasolt készítmények:
- Omega zsírsavak
- SuperGreens
- D3 vitamin 2000 NE
- One Daily tabletta
Még ne teljesen egyértelmű a magyarázata annak, hogy miért gyakoribb az infarktus ebben a betegségben. Láttuk, a pszoriázis nem a csak a bőr betegsége, hiszen nagyon gyakran társul ízületi gyulladásokkal is. És ez az a közös pont, amire célszerű felfigyelnünk. A gyulladás bármilyen formája az infarktusok jelentős növekedésével jár. Ezért volt az, hogy pár éve egy csaknem egymillió főt vizsgáló brazil tanulmányban az influenza védőoltás az infarktus gyakoriságát 75%-kal csökkentette, a nem oltottakhoz képest. Mert az influenzagyulladással jár, amit a védőoltás megelőzött.