Daganatok

Gyömbér: csodaszer prosztatarák esetén?

Gyömbér: csodaszer prosztatarák esetén?

50 éves korukig a férfiak 40 százalékánál alakul ki prosztatarák anélkül, hogy tudnának róla. 80 éves korra az előfordulása megduplázódik, vagyis már a férfiak 80 százalékát érinti. 
Az omega zsírsavak és rákos daganatok kapcsolata

Az omega zsírsavak és rákos daganatok kapcsolata

Az Omega-3 zsírsavak jelentősen gátolják a rákos daganatok növekedését. A Journal of Nutritional Biochemistry folyóiratban megjelent új tanulmány az első, mely a kutatók szerint egyértelmű bizonyítékkal szolgál arra, hogy az omega-3 zsírsavak csökkentik a rákos megbetegedések kockázatát.
Rákkeltő anyagok vs. vitaminok

Rákkeltő anyagok vs. vitaminok

Nem is gondolnánk, de közvetlen környezetünkben számos rákkeltő anyag található. Nézzük meg, melyek a leggyakoribb karcinogén anyagok és hogyan védekezhetünk ellenük természetes módon?
Táplálkozás vs. daganatos megbetegedések

Táplálkozás vs. daganatos megbetegedések

A rosszindulatú rákos megbetegedések előfordulása és a belőle fakadó halálozás aránya világszerte nagyon magas. Nyugodtan kimondhatjuk, hogy a rák a szív-, és érrendszeri betegségek mellett korunk népbetegségének számít.
A rák, mint hiánybetegség?

A rák, mint hiánybetegség?

Létezik egy elmélet, melynek követői szerint a rák nem más, mint egy közönséges hiánybetegség, akárcsak például a skorbut (C-vitamin hiánya okozza), vagy éppen az angolkór (D-vitamin hiánya okozza). Egy amerikai biokémikus (ifj. dr. Ernst T. Krebs) 1952-ben azt állította, hogy a rákot nem baktérium, vírus vagy más kórokozó okozza, hanem valamely fontos vegyület hiánya.
Növényi fitonutriensekkel a rák ellen

Növényi fitonutriensekkel a rák ellen

A növények több ezer értékes vegyületet tartalmaznak, melyekről az utóbbi években tudtuk meg, hogy olyan krónikus betegségekkel szemben fejtenek ki jótékony hatást, mint a szívbetegségek, cukorbetegség, agyvérzés, szellemi leépülés vagy éppen a rák. Természetesen még sok ezer vegyületet nem is ismerünk, de tudjuk, hogy a gyulladáscsökkentő, antioxidáns, anyagcsere javító növényi komponensek egymás hatását erősítve fejtenek ki hatást szervezetünkben.
Rákot okozhat a kemoterápia?

Rákot okozhat a kemoterápia?

Bizony régóta tudjuk, hogy a rákos daganatok egyes kezelési formái nem csak a rákos sejtekre gyakorolnak negatív hatást, hanem az ép, egészséges sejtekre is. A Nature Medicine szaklapban megjelent tanulmány szerint a kemoterápia (melynek célja a rákos sejtek elpusztítása) az egészséges sejtekben olyan károsodást okozhat, menynek következtében azok olyan fehérjéket választanak ki, amik elősegítik a tumor növekedést.
Oregánóval a prosztatarák ellen

Oregánóval a prosztatarák ellen

A prosztatarák az egyik leggyakoribb ráktípus a fejlett világban, így Európában is. Csak Angliában évente 37 000 férfit diagnosztizálnak a betegséggel és kb. 10 000-en halnak meg ennek következtében.
Modern rákgyógyszerek. Mire kell figyelni?

Modern rákgyógyszerek. Mire kell figyelni?

Egy frissen megjelent tanulmány szerint (ASCPT) több modern rákgyógyszer hatása jelentősen csökken, ha más gyógyszerekkel adják együtt őket és nem várt mellékhatások is felléphetnek.
Barangolás a hunzák földjén

Barangolás a hunzák földjén

Számos elmélet létezik a hunzák hosszú és egészséges életének okairól. Egyesek szerint az életstílusuknak, mások szerint a sok sárgabarackmag fogyasztásnak vagy éppen tiszta ivóvizüknek köszönhetik, hogy a kis népcsoport lakói nem ismerik a rákot, a szívbetegségeket és akár 100 évesen is aktív életet tudnak élni.
Sárgabarackmag, B17 vitamin

Sárgabarackmag, B17 vitamin

1952-ben San Franciscóban egy dr. Ernst Krebb, Jr. nevű biokémikus arra a következtetésre jutott, hogy a rák nem más, mint egy anyagcserezavar, ami a nem megfelelő táplálkozás következménye. Elméletének lényege tehát az, hogy a hiányzó tápanyagok pótlásával előzhető meg a rákos daganatok kialakulása. Kutatásai azt mutatták, hogy a legfontosabb hiányzó vegyület az emberi szervezet számára az ún. amigdalin. Ez az összetevő kb. 1200 ehető növényben található meg.
Vad kékáfonya – természetes antioxidáns szupergyümölcs

Vad kékáfonya – természetes antioxidáns szupergyümölcs

Az elmúlt években több tanulmány is azt találta, hogy a vad kékáfonyában található értékes összetevők, mint pl. az antioxidáns antocianidinek, számos olyan tulajdonsággal rendelkeznek, melyek pozitív hatással lehetnek egészségünkre.
Tojásos gombával a hasnyálmirigyrák ellen?

Tojásos gombával a hasnyálmirigyrák ellen?

Korunk egyik legrettegettebb betegsége a hasnyálmirigy rák, melyben a betegek 80%-a a diagnózist követő egy évben meghal. Egy friss kutatás szerint azonban a szelénben és nikkelben gazdag táplálkozás jelentősen csökkentheti a szörnyű betegség kialakulásának esélyét. Úgy tűnik ugyanis, hogy a szelén és a nikkel bizonyos fokig védelmet nyújthat a hasnyálmirigy rákkal szemben.
Előzzük meg a rákos betegségeket!

Előzzük meg a rákos betegségeket!

A Cancer Research UK friss kutatási anyaga szerint a rákos megbetegedések kb. 40%-a megelőzhető lenne. Évente ugyanis több millió áldozatot követel a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a nem megfelelő táplálkozás, az elhízás, valamint a rendszeres testmozgás hiánya.
Túlélési esélyek

Túlélési esélyek

Az új típusú gyógyító eljárások képesek jelentősen növelni a túlélést mellrák, vastagbélrák és Non-Hodkin limfómák esetén. Komolyabb előrelépés azonban nem tapasztalható a tüdőrák, a rosszindulatú agydaganatok és a hasnyálmirigyrák vonatkozásában.
Részletesen a rákról

Részletesen a rákról

Mi is valójában a rák? Mi okozza a rákos daganatok kialakulását? A rák azon betegségek csoportjába tartozik, melyet a kontroll nélküli sejtburjánzás és áttétképződés jellemzi. Több mint 100 féle különböző ráktípust ismerünk, általában annak alapján osztályozzuk őket, hogy szövettanilag milyen típusú sejteket érintenek.
Petefészekrák vs. veszélyes hasi zsírszövet

Petefészekrák vs. veszélyes hasi zsírszövet

A Nature Medicine online felületén megjelent tanulmány szerint a hasfal környékén megjelenő zsírszövet elősegíti a petefészekrák gyors terjedését, mivel ellátja a ráksejteket tápanyaggal és energiával. 
Zöldségek és gyümölcsök vs. vastagbélrák

Zöldségek és gyümölcsök vs. vastagbélrák

Egy frissen megjelent ausztrál kutatás eredményei szerint a rendszeres alma fogyasztás csökkenti a distalis vastagbélrák kialakulási esélyét, míg a brokkoli és a kelbimbó mind a distalis, mind pedig a proximális vastagbélrák alacsonyabb előfordulási gyakoriságával hozható kapcsolatba. Ezzel párhuzamosan azonban a sok gyümölcslé növeli a végbélrák rizikóját.
Rákot okozhat az alkohol?

Rákot okozhat az alkohol?

Amerikai kutatók szerint az alkohol rákot okozhat, mivel a szervezetben történő bomlása során károsíthatja a sejtek DNS-ét, s ezzel kóros folyamatok indulhatnak el a sejtekben.
Ne dohányozzon és főleg ne korán reggel!

Ne dohányozzon és főleg ne korán reggel!

Már régóta tudjuk, hogy a dohányzás egy rendkívül káros szenvedély, mely jelentősen megnöveli a tüdőrák és más rákos daganatok kialakulásának esélyét. Azoknál a dohányosoknál, akik közvetlenül felkelés után rágyújtanak még nagyobb valószínűséggel alakul ki tüdőrák, illetve fej-, és torokrák.
Mozgással a rák ellen

Mozgással a rák ellen

Egy tegnap publikált tanulmány szerint a rendszeres mozgás csodaszernek számít a rák túlélők körében és segíthet megakadályozni a rák kiújulását. Emellett pozitív hatással van azokra a betegekre is, akik éppen kezelés alatt állnak.
A véletlen a legjobb barátunk

A véletlen a legjobb barátunk

Amikor Fleming mindennek ellenálló baktérium telepeit egy közönséges gombafertőzés kipusztította (eddig a véletlen), elkezdődött a máig tartó antibiotikumok korszaka. Ahhoz, hogy a megsemmisült baktérium telepek nem egy kudarcos kísérlet részei lettek, persze már Fleming kellett.
Kurkuma vs. hepatocelluláris karcinóma

Kurkuma vs. hepatocelluláris karcinóma

A hepatocelluláris karcinóma (HCC) az 5. leggyakoribb rákbetegség világszerte. Évente kb. 1 millió ember hal meg ebben a rákos betegségben. A kurkumából kivont természetes olajat bizonyos gyermekbetegségek (pl. akut tüdőgyulladás, akut felső légúti fertőzés, stb.) kezelésére használják Kínában (injekció formájában).
Kurkuma vs. mellrák

Kurkuma vs. mellrák

Texasi kutatók szerint a kurkuma tartalmaz egy bizonyos összetevőt, a kurkumint, mely segít meggátolni a mellrák továbbterjedését a tüdőbe. Emellett a „csoda fűszernövény” segíti bizonyos mellrák elleni gyógyszerek működését.
A prosztatarák

A prosztatarák

Ezt a rákféleséget diagnosztizálják a leggyakrabban a világon, és a rák okozta halálozások mintegy hatodát ez a súlyos betegség okozza.
Flavonoidok szerepe a tüdőrák megelőzésében

Flavonoidok szerepe a tüdőrák megelőzésében

A tüdőrák az egyik vezető halálok a fejlett világban, melynek kialakulásért az esetek 90%-ában a dohányzás a felelős. Éppen ezért van nagyon komoly jelentősége annak a felfedezésnek, mely szerint bizonyos természetes vegyületek csökkentik a tüdőrák előfordulását, dohányosokban is. Azoknál a dohányosoknál ugyanis, akik naponta legalább 3 adag zöldséget és gyümölcsöt, valamint fekete és/vagy zöld teát isznak, alacsonyabb a tüdőrák előfordulási valószínűsége.
Szódabikarbóna a rák ellen?

Szódabikarbóna a rák ellen?

Számtalan elmélet létezik az alternatív rákgyógyítás témakörében, legnagyobb részüket azonban sajnos semmilyen evidencia nem támasztja alá. Az internet tele van azokkal a „csodaszerekkel”, melyekről forgalmazóik azt állítják, hogy a „rák ellenszerei”, de nem szabad bedőlni ezeknek a hamis állításoknak. Túlnyomó részük csak arra alkalmas, hogy pénzt csaljon ki egy olyan fogyasztói csoporttól, a rákbetegektől, akik nagyon sok mindent megtennének azért, hogy legyőzzék rettegett betegségüket.
Káros savak vs. rákos daganatok?

Káros savak vs. rákos daganatok?

dr. Robert Young hivatalos blogján megjelent tanulmány szerint igazolódott dr. Young azon korábbi feltételezése, mely szerint az anyagcsere során keletkező káros savak rákos betegséget okozhatnak. A friss tanulmány a Science Daily lapban jelent meg.
Vad kékáfonya (wild blueberry)

Vad kékáfonya (wild blueberry)

Sok kutató szerint a vad kékáfonya (wild blueberry) a természet egyik legnagyobb ajándéka, mivel rendkívül nagy mennyiségű antioxidánst (pl. antocianin), gyulladás csökkentő vegyületet és más értékes összetevőket tartalmaz. A tudományos kutatások az alábbi területekre fókuszálnak:
Halolaj, mellrák, Tamoxifen

Halolaj, mellrák, Tamoxifen

A mellrák az egyik vezető halálok a nők között a fejlett világban, évente több 100 000 nőt diagnosztizálnak ezzel a betegséggel világszerte. A tartós ösztrogén kezelés az egyik olyan rizikófaktor, mely elősegíti a mellrák kialakulását.
Radioaktív sugárzás

Radioaktív sugárzás

Borzasztó, ami Japánban történt az elmúlt napokban: ahogy lezajlott az utóbbi évtizedek legnagyobb földrengése, jött is a cunami, ami hatalmas pusztítást végzett a szigetország partvidékén és ha mindez még nem lett volna elég, "atomkatasztrófa" is kialakult, melyről azonban meglehetősen ellentmondásos információkat kapunk.
Új szemlélet a rákgyógyításban

Új szemlélet a rákgyógyításban

Pár évtizeddel ezelőtt még komolyan veszélyeztette volna a szakmai hitelességét az az orvos, aki a baktériumok vagy más egysejtű protozoonok rákkeltő hatásáról írni mert volna. Pedig a történet igen régi múltra tekint vissza. A TBC-ről már 60 évvel ezelőtt jelentek meg beszámolók, hogy azokban, akik ebből a betegségből meggyógyultak, a tüdőrák gyakorisága később jelentős mértékben megemelkedett.
Csodálatos paradicsom

Csodálatos paradicsom

A paradicsom rendszeres fogyasztása csökkentheti a rák, a csontritkulás és a szív-, és érrendszeri betegségek kialakulási esélyét.
Halolaj vs. rákbetegségek

Halolaj vs. rákbetegségek

Azoknál a rákbetegeknél, akik kemoterápiás kezelésen esnek át alultápláltság és izomvesztés alakulhat ki. Egy friss tanulmány szerint az omega-3 zsírsavakat tartalmazó halolaj szedése segíthet megelőzni ezeket a nem kívánt állapotokat.
Resveratrol vs. rákos daganatok

Resveratrol vs. rákos daganatok

A piros gyümölcsökben és a vörösborban természetes formában fordul elő a resveratrol nevű vegyület, mely egy friss kutatás szerint erősítheti bizonyos gyógyszerek hatását. Laboratóriumi kísérletek szerint a resveratrol megakadályozhatja, hogy egyes rákos sejtek rezisztenssé váljanak a terápiával szemben.
Küzdelem a rák ellen

Küzdelem a rák ellen

A statisztikák meghökkentőek, a jövő pedig ijesztő képet fest. A rák nagyon hamar az egyik vezető halálokká vált világszerte. De mi okozza valójában a rákot? Hogyan tudjuk jelentősen növelni túlélési esélyeinket?
Avastin plusz kemoterápia: halálos koktél?

Avastin plusz kemoterápia: halálos koktél?

Az egyébként is sok esetben halálos rákos megbetegedéseknél alkalmazott Avastin bizonyos kemoterápiás készítményekkel együtt alkalmazva növeli a halálozási rátát, derül ki egy friss tanulmányból.
Rákos daganatok megelőzése

Rákos daganatok megelőzése

Egy friss kutatás szerint az összes rákos daganat egyharmada megelőzhető lenne egészséges étkezéssel, kevesebb alkoholfogyasztással és több mozgással.
Több mint elgondolkodtató…

Több mint elgondolkodtató…

A világ talán legtekintélyesebb tudományos folyóiratában, a Nature-ban jelent meg Glenn Merlino igen fontos tanulmánya, ami azt bizonyította, hogy melanómában szenvedő kísérleti egerekben a melanóma gyors terjedéséért a melanóma sejteket támadó fehérvérsejtekből felszabaduló gamma interferon a felelős.
Mellrák – kemoterápia

Mellrák – kemoterápia

Szerencsére bizonyos esetekben a mellrákot még nagyon korán sikerül diagnosztizálni (stage 0), ilyenkor nem szükséges, hogy a beteg kemoterápiás kezelést kapjon a gyógyulás érdekében.
Melanoma vs. MIC-1 fehérje

Melanoma vs. MIC-1 fehérje

Egy friss tanulmány szerint a MIC-1 fehérje felelős a melanoma típusú rákos daganat ér újdonképződéséért. Ha sikerülne ezt a fehérjék kiiktatni, jelentősen javítani lehetne a betegek életkilátásait.
Mellrák – tények és tévhitek

Mellrák – tények és tévhitek

Számos tévhit kering az interneten a mellrákkal kapcsolatban, ezért megpróbálom összegyűjteni a legfontosabb információkat a mellrák vonatkozásában.
Tények és tévhitek a tüdőrákkal kapcsolatban

Tények és tévhitek a tüdőrákkal kapcsolatban

A legfontosabb információk, amiket érdemes tudni a tüdőrákkal kapcsolatban. Világszerte évente 1,6 millió embert diagnosztizálnak tüdőrákkal és 1,38 millió ember hal bele a betegségbe. A fejlett világban a tüdőrák az egyik vezető halálok, általában 5 rákos beteg halálából 1-ért a tüdőrák a felelős.
Nyelőcsőrák, gyomorrák

Nyelőcsőrák, gyomorrák

Amerikai kutatók kapcsolatot találtak a vörös hús fogyasztás és a nyelőcsőrák kialakulása között, valamint úgy tűnik, szintén kapcsolat van a DiMelQx bevitel és a gyomorrák között.
Passzív dohányzás vs. rákos daganatok

Passzív dohányzás vs. rákos daganatok

Egy friss felmérés szerint a passzív dohányzás évente 600 000 ember halálát okozza világszerte, és ami még borzalmasabb, hogy egyharmaduk gyermek. Évente tehát 200 000 gyermek hal meg a Földön a dohányzás „velejárójaként”.
Alfa-karotin antioxidáns

Alfa-karotin antioxidáns

Az alfa-karotin antioxidáns vegyület magas vérszintje úgy tűnik, fontos szerepet játszik a hosszú, egészséges élet elérésében.
Gyümölcsfogyasztás vs. tüdőrák

Gyümölcsfogyasztás vs. tüdőrák

Együnk naponta legalább 5 adag gyümölcsöt – kutatók ezt javasolják legtöbbször a rák megelőzése céljából. Most azonban egy európai kutatás (10 ország kutatóival) rámutatott arra is, hogy a tüdőrák esetében nem csak a mennyiség számít, hanem az elfogyasztott gyümölcsök összetétele is. Így akár 23%-kal csökkenthető a tüdőrák.
Hasnyálmirigyrák kialakulása

Hasnyálmirigyrák kialakulása

Kutatók egy csoportja megvizsgálta a hasnyálmirigyrák genetikáját. A hasnyálmirigyrák az egyik leghalálosabb betegség, a diagnózist követő 5 éves túlélés kevesebb, mint 5%. A kutatók azonban egy rendkívül érdekes dolgot találtak.

Sose legyünk rákosak!

Sose legyünk rákosak!

Thomas A. Sellers PhD (Moffitt Cancer Center, Tampa) szerint a jó hír: valószínűleg nem leszünk rákosak, ha egészséges életmódot folytatunk. Pesszimista számítások szerint is a rákos daganatok kialakulása 70%-kal csökkenthető megfelelő életmóddal. Milyen tényezőkből áll ez az egészséges életmód?
Gyógyulás a mellrákból

Gyógyulás a mellrákból

Egy friss tanulmány szerint azok a nők, akik mellrákban szenvednek, jelentősen csökkenthetik a betegség visszatérésének esélyét azzal, ha engedik a sebésznek, hogy a tumor körüli egészséges szövetből egy kis részt eltávolítson.
Rák: mi okozzuk?

Rák: mi okozzuk?

Hogyan lehetséges az, hogy rákos daganatot több száz egyiptomi múmiában mindössze 1 esetben találtak? Miért említik ezt a betegséget a régi görög és egyiptomi írások olyan ritkán? A napokban a híres Nature magazinban publikált tanulmány (University of Manchester, Anglia) ezekre a kérdésekre keresi a választ.
Röntgen vs. gyermekkori leukémia

Röntgen vs. gyermekkori leukémia

A Kaliforniai Egyetem (Berkeley’s School of Public Health) kutatói szerint a diagnosztikai célból használt röntgensugárzás megnöveli a leukémia kialakulásának valószínűségét gyermekekben.
Minden mellrák azonos?

Minden mellrák azonos?

A mellrák az egyik legfélelmetesebb betegség a nők körében kortól, bőrszíntől függetlenül. Szinte minden héten hallunk egy-egy új esetről, amikor valamelyik rokonunkat, barátunkat, szomszédunkat vagy kollégánkat diagnosztizálják mellrákkal.
„Kulcs immunsejtek” tüdőrákos betegeknél

„Kulcs immunsejtek” tüdőrákos betegeknél

Azok a betegek, akiket korai stádiumban kezdenek el kezelni tüdőrákkal (operáció), fokozottabb kockázatnak vannak kitéve abban az esetben, ha a tumor nagyszámú ún. „kapcsoló” sejtet tartalmaz a Duke Egyetem Orvosi Központja szerint.
Szelén vs. húgyhólyagrák

Szelén vs. húgyhólyagrák

Spanyol tudósok szerint naponta egy adag tonhal, vagy más jó minőségű hal fogyasztása jelentősen csökkentheti a húgyhólyagrák kialakulásának esélyét.
Rákos daganatok és az erek

Rákos daganatok és az erek

Pár nappal ezelőtt egy érdekes tanulmány jelent meg a Nature Cell Bioglogy című szaklapban. Rákkutatók első alkalommal tudták megfigyelni, hogyan versengenek a sejtek azért, hogy vérereket növesszenek és azonosították azokat a kulcsfontosságú receptorokat, melyek segítségével a sejtek kontrollálják ezt a folyamatot.
Mitől leszünk rákosak?

Mitől leszünk rákosak?

Manapság számos elmélet létezik arról, hogy a rákos daganatok hogyan alakulnak ki az emberi szervezetben. Sokak szerint a legfőbb ok a dohányzás, mások szerint az alkohol vagy éppen a túlsúly, de több kutató genetikai hibákra vezeti vissza a betegségek eredetét.
Bőrrák, melanoma

Bőrrák, melanoma

A bőrrák egy rosszindulatú rákos daganat, mely a hámsejtekben növekszik. A rákos megbetegedések több mint 50%-a neki tulajdonítható. 2007-ben az Egyesült Államokban több mint 1 millió főt diagnosztizáltak nem melanoma típusú bőrrákkal és közel 60 000 főt melanomával.
Derékbőség vs. rákos daganat

Derékbőség vs. rákos daganat

Kutatók szerint a rák megelőzésének legfontosabb eszköze a dohányzás és alkoholfogyasztás mellőzése mellett, az egészséges táplálkozás és az ebből fakadó egészséges, normális testsúly.
Tej vs. prosztatarák

Tej vs. prosztatarák

Mennyi tejet érdemes naponta fogyasztani? Évekkel ezelőtt azt hallottuk, hogy a tej jó a csontoknak, ma azonban tanulmányok szerint növeli a prosztatarák kialakulásának esélyét.
Csontritkulás vs. rákos daganat

Csontritkulás vs. rákos daganat

A csontritkulás vagy oszteoporózis során a csontok elgyengülnek és porózussá válnak. Azáltal, hogy elveszítik erejüket, tartásukat, könnyebben törnek.
Olíva olaj vs. mellrák

Olíva olaj vs. mellrák

Egy kevés olíva olaj minden nap védelmet nyújthat a mellrákkal szemben, állítják spanyol kutatók. Kutatásuk során azt találták, hogy az olíva olajban gazdag étrend segíthet megelőzni bizonyos rákos daganatok kialakulását.
Tumor lízis szindróma (TLS)

Tumor lízis szindróma (TLS)

A tumor lízis szindróma (TLS) egy nagyon súlyos, gyakran életveszélyes következménye a rákos daganat kezelésének.
< > 1. oldal (összesen: 0) Rendezés: