Vércukor

Bélbaktériumokkal az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség ellen

Bélbaktériumokkal az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség ellen

Az ember vastagbelében kb. másfél kilogramm baktérium él. Ezek kb. 4-500 fajt képviselnek, egymáshoz viszonyított pontos arányuk még ma sem ismert. Amikor normális bélflóráról beszélünk, akkor egészséges emberekben talált bélflóra arányokat vesszük alapul, azonban itt is egyénenként igen nagy a különbség. 
Ideális vércukor értékek

Ideális vércukor értékek

A cukor nélkülözhetetlen a sejtjeink számára. De hogy mennyi az ideális vércukor pl. 12 órás éhezés után, vagy éppen egy órával evés után, annak eldöntése nem olyan egyszerű kérdés.
Aszpartám: édes gyilkos?

Aszpartám: édes gyilkos?

Az E951 jelű aszpartám egy mesterséges édesítőszer, melyet előszeretettel alkalmaznak az élelmiszeriparban a 70-es évek óta. A vegyület egyik bomlásterméke az emberi szervezetben a fenil-alanin, mely egy bizonyos betegségben szenvedők számára életveszélyes mérgezést okozhat (fenilketonúria).
Pikkelysömör és cukorbetegség

Pikkelysömör és cukorbetegség

Egy 27 korábbi tanulmány meta-analízisével végzett friss kutatás egyértelmű kapcsolatot állapított meg a pikkelysömör és a cukorbetegség között.
Elhízás, cukorbetegség

Elhízás, cukorbetegség

Minden sikeres orvosi kezelés alfája és omegája az életmód megváltoztatása, a rendszeres diéta és a kezdetben könnyű, de fokozatosan növekvő intenzitású fizikai tréning.
A neuropátiás fájdalom

A neuropátiás fájdalom

A fájdalom általában hasznos, mivel felhívja a figyelmet valami rendellenességre, amit orvosolni kell. A fájdalom tehát az esetek többségében biológiailag célszerű, de van a fájdalmaknak egy igen nagy csoportja, a neuropátiás fájdalmak, amik gyötrőek, állandóak és biológia értelemben nincs semmi hasznuk.
Cukorbetegség és artritisz

Cukorbetegség és artritisz

A cukorbetegség vajon növeli az artritisz kialakulásának esélyét? A legtöbben nem tudnának egyértelmű választ adni erre a kérdésre. Amerikai kutatók (Centres for Disease Control) azt találták, hogy a cukorbeteg emberek 52%-ánál fordul elő oszteoartritisz. És ez nem csak az időseket érinti. A tanulmány szerint a 18 és 44 év közötti cukorbetegeknél 27% az artritisz előfordulási esélye, mely 250-szerese a nem cukorbeteg populációban mért valószínűségnek.
A gyilkos cukor

A gyilkos cukor

dr. Robert H. Lustig professzor és munkatársai szerint (University of California) a cukor évente 35 millió ember halálát okozza közvetve, a cukor tehát egy méreg, ezért forgalmazását ugyan úgy kellene szabályozni, mint a cigarettáét vagy az alkoholét. A híres Nature magazinban megjelent tanulmánya szerint (The Toxoc Truth about Sugar) a cukros ételek és italok felelősek több súlyos állapot és betegség kialakulásáért: elhízás, szívbetegségek, rák, májbetegségek, stb.
Megöregedni? Meghalni...

Megöregedni? Meghalni...

Megöregedni, majd meghalni. Ez így természetes, így tanítják az egyetemeken, de valóban így is van? Nézzük meg, az utóbbi évtizedekben mi mindent tudtunk meg, az „öregségről". Pl. az Alzheimer kór nem az öregség velejárója (szellemi leépülés és teljes elbutulás feltartóztathatatlan folyamata), hanem egy nagyon súlyos degeneratív betegség, melynek lényege bizonyos amyloid plakkok feldúsulása az agyban. A Parkinson kór elsősorban az agy substantia nigra állományának a progresszív pusztulása miatt alakul ki, aminek szintén semmi köze nincs az öregséghez.
Flavonoidok, antioxidánsok vs. cukorbetegség

Flavonoidok, antioxidánsok vs. cukorbetegség

A Salk Institute for Biological Studies kutató szerint napi pár szem eper az „orvosok egész hadát távol tarthatja”, többek között a neurológust, az endokrinológust és akár az onkológust is.
2-es típusú diabétesz vs. cukros üdítőitalok

2-es típusú diabétesz vs. cukros üdítőitalok

Egy frissen publikált tudományos kutatás szerint, ha a cukros, szénsavas üdítőitalok helyett vízzel oltjuk a szomjunkat, drámaian csökkenthetjük a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.
2-es típusú cukorbetegség és elhízás terhesség alatt

2-es típusú cukorbetegség és elhízás terhesség alatt

A The Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint a 2-es típusú diabétesz és az elhízás kombinációja terhesség alatt egy meglehetősen ijesztő képet mutat. A tanulmány rámutat arra, hogy a két egyenként is igen súlyos állapot kombinációja jelentősen növeli a szülési komplikációk valószínűségét.
Cukorbetegség és rák

Cukorbetegség és rák

A cukorbetegek körében bizonyos rákos megbetegedések gyakrabban fordulnak elő – figyelmeztet egy friss tanulmány. Egy 400 000 fő bevonásával készül vizsgálat szerint a diabéteszben szenvedő férfiak 16%-a, és a cukorbeteg nők 17%-a szenvedett el valamilyen rákbetegséget. Ez a szám a nem cukorbetegek esetében 7 és 10%.
A 2-es típusú cukorbetegség is autoimmun betegség?

A 2-es típusú cukorbetegség is autoimmun betegség?

A Nature Medicine e heti számában megjelent tanulmány szerzője szerint a 2-es típusú diabétesz több mint anyagcsere betegség, ezért az új típusú gyógymódoknak az immunrendszer modulációjára kell a hangsúlyt fektetniük.
Óvatosan a kávéval!

Óvatosan a kávéval!

Ha elmegyünk étterembe és elfogyasztjuk a levest, a főételt, majd a desszertet, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a végén a pincér felteszi a kérdést: egy jó kávét vagy capuccino-t hozhatok? Erre a legtöbben igennel felelnek, hiszen régi „jó” szokása a magyar embernek, hogy a kiadós étkezést „lenyomtatja” egy jó feketével. Ez azonban csöppet sem veszélytelen dolog.
Cukorbetegség Magyarországon

Cukorbetegség Magyarországon

A cukorbetegséget nagyon komolyan kell vennünk, mivel egy igen súlyos, többnyire rejtőzködő betegség, ami rohamosan terjed a fejlett világban. Egyes felmérések szerint 15 év múlva már minden 10. embert érinteni fog Magyarországon.
II-es típusú diabétesz, életkilátások

II-es típusú diabétesz, életkilátások

Régóta tudjuk, hogy a II-es típusú cukorbetegség növeli a szívinfarktus és stroke kialakulásának esélyét, azonban a legfrissebb kutatások szerint a fertőzések, a rák és a szellemi hanyatlás előfordulását is növeli. Ez idáig nem készült olyan tanulmány, mely arra kereste volna a választ, hogy átlagosan hány évvel rövidíti meg a betegek életét a II-es típusú diabétesz.
A takarékos gének „bosszúja”

A takarékos gének „bosszúja”

Az ember evolúciós fejlődése során sokkal többet éhezett, mint amennyi időt jóllakottan pihenhetett. A mindennapi táplálék megszerzése fárasztó, sok fizikai mozgást igénylő folyamat volt (halászat, vadászat, gyűjtögetés), lakhelye az év nagy részében hideg volt és ruházata sem volt „tökéletes”.
A magas vércukor, mint tünet

A magas vércukor, mint tünet

A magas vércukorszint egy rendkívül veszélyes körforgás kiváló jele lehet. Mi is történik valójában a háttérben?
Diétás étrend cukorbetegeknek

Diétás étrend cukorbetegeknek

Normál glükóz toleranciáról akkor beszélünk, amikor az éhomi vércukorszint 6 mmol/l alatt van és az orális glükóztolerancia teszt 2 órás értéke is 7,8 alatt marad.
Cukorbetegség, koleszterin

Cukorbetegség, koleszterin

Az agy több koleszterint tartalmaz, mint a szervezet más szervei. Megfelelő mennyiségű koleszterin hiányában az agy nem tud megfelelően működni, ezért saját magának kell előállítani a szükséges koleszterint.
I-es típusú cukorbetegség

I-es típusú cukorbetegség

Az I-es típusú cukorbetegek halálozási rátája szerencsére az utóbbi években javuló tendenciát mutat, de még mindig nagyon távol vagyunk a megfelelő arányoktól, ugyanis a mai napig 7-szeres a halálozási arányuk a nem cukorbeteg populációhoz képest. Ez rendkívül rossznak tekinthető!
Cukorbetegek életminősége

Cukorbetegek életminősége

A cukorbetegek életkilátását és életük minőségét elsősorban a betegség szövődményei határozzák meg. Ezek szövődmények részben megelőzhetőek a vércukor megfelelő szinten tartásával (HbA1c 7% alatt van), de az idő előre haladtával a szövődmények még ebben az esetben is megjelenhetnek.
Nézzük mik is ezek és mit tehetünk ellenük.
Gyümölcscukor vs. hasnyálmirigyrák

Gyümölcscukor vs. hasnyálmirigyrák

dr. Robert Young kutatásai során azt tapasztalta, hogy a túlzott mennyiségű cukor bevitel növeli a rákos daganatok kialakulásának esélyét, s most hipotézisét kutatások is alátámasztották.
PFO, lúgosítás, dr. Robert Young

PFO, lúgosítás, dr. Robert Young

A foramen ovale egy kis rés, mely a pitvari septumon (a két pitvart választja el) található, feladata, hogy a magzati véráramlást (mivel a tüdők még nem működnek), illetve annak döntő részét a jobb kamara és a tüdő kikerülésével közvetlenül a bal pitvaron át a bal kamrába juttassa.
Magas vércukorszint

Magas vércukorszint

A magas vércukorszint (hivatalosan glükóz szint), a cukorbetegség alapvetően két fő okból alakulhat ki.
Inzulin rezisztencia

Inzulin rezisztencia

Az emberiség egy jelentős részének szervezete rezisztens az inzulinnal szemben, tehát testében az inzulin nem képes lebontani a cukrot.
Cukorbetegség és a vese

Cukorbetegség és a vese

A cukorbetegség és bizonyos vesebetegségek kapcsolata, a lúgosítás, lúgosító életmód (SuperGreens, Green Magma) szerepe cukorbetegségben.
Diabétesz, egészséges táplálkozás

Diabétesz, egészséges táplálkozás

Magyarországon a 20-70 éves korosztály körében végzett felmérés szerint a cukorbetegség gyakorisága 8,65%. A betegek 92%-a II–es típusú diabéteszben szenved.
Elsavasodás vagy acidózis

Elsavasodás vagy acidózis

Mit jelent az elsavasodás vagy acidózis? Milyen következményekkel jár? Megoldást jelent-e az acidózissal szemben a lúgosítás? Elegendő-e a lúgosító ételek és lúgosító italok (SuperGreens) fogyasztása?
Hipertónia - só

Hipertónia - só

A hipertónia, azaz magas vérnyomás és a só kapcsolatáról már sokat írtam korábban. Azt azonban biztosan kevesen tudják, hogy rég elhunyt, nagy írónk Németh László és Szentágothai János akadémikusunk - akit életében többször is jelöltek Nobel díjra – szintén ebben a betegségben szenvedett.
LDL koleszterin

LDL koleszterin

Az LDL az ún. „rossz koleszterin”, melynek alapvető szerepe van a szív-, és érrendszeri betegségek kialakulásában.
Cukorbetegség, lúgosítás II. rész

Cukorbetegség, lúgosítás II. rész

A leggyakoribb anyagcserezavar a cukorbetegség. Amikor a cukorbetegség kialakul, már gyakorlatilag a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek a fele véglegesen elpusztult.
Cukorbetegség, lúgosítás I. rész

Cukorbetegség, lúgosítás I. rész

A cukorbetegség, legyen az I-es vagy éppen II-es típusú, a vér cukor szintjének kóros megnövekedését jelenti, melynek az oka, hogy szervezetünk képtelen előállítani vagy megfelelően felhasználni az inzulint.
D-vitamin vs. szív-, és érrendszeri halálozás

D-vitamin vs. szív-, és érrendszeri halálozás

A Rochester Egyetem (New York, USA) kutatói arra a kérdésre kerestek választ tanulmányukban, hogy vajon van-e összefüggés a szervezetben található D vitamin szint és a szív-, és érrendszeri eredetű halálozás között? Több, mint 15 000 alanyt vizsgáltak.
Cukorbetegség és a rák

Cukorbetegség és a rák

Az, hogy a kettestípusú cukorbetegség és a szívinfarktus, valamint a stroke között szoros kapcsolat van, már sokak előtt jól ismert, de az már kevésbé, hogy ez a népbetegség milyen mértékben hajlamosít a rosszindulatú daganatos betegségekre is.
Sose halunk meg!

Sose halunk meg!

Legalábbis Koltai Gábor filmjének címe szerint. Ha ezt a sokak által hőn áhított célt el nem is tudjuk elérni, nagyon sokat tehetünk annak érdekében, hogy életünk hosszát megnöveljük, minőségét jelentősen javítsuk.
Szívünk egészsége

Szívünk egészsége

Hogyan tudjuk csökkenteni a szívbetegségek rizikóját, hogyan előzhetjük meg az infarktust, mely a modern világ egyik fő halálozási oka?
A vitamin tanulmányok bukása II.

A vitamin tanulmányok bukása II.

A legtöbb szintetikus vitaminkészítmény többet árt az egészségnek, mint használ és teljesen felesleges pénzkidobás a legújabb kutatási eredmények szerint.
Fogmosással a stroke ellen?

Fogmosással a stroke ellen?

A hagyományos rizikófaktorokkal (magas vérnyomás, koleszterin szint, dohányzás, stb.) az infarktusok és stroke-ok csak 50%-a magyarázható. A fogak és az íny rendszeres tisztítása megelőzheti a szívbetegségek kezdeti tüneteit.
A glikémiás index tündöklése és bukása II.

A glikémiás index tündöklése és bukása II.

Legutóbbi cikkemre (A glikémiás index tündöklése és bukása című tanulmányra) meglehetősen sok, eltérő, főként érdeklődő reakció érkezett (e-mailek, telefonhívások), ezért megpróbálom tovább boncolgatni a témát, illetve a már leírtakat más oldalról megvilágítani.
A cukorbetegség

A cukorbetegség

A cukorbetegségnek ma három fő formáját különböztetjük meg: az I-es típusú cukorbetegséget, a 1,5 LADA típust, és a II-es típusú cukorbajt.
Mindjárt megüt a guta!

Mindjárt megüt a guta!

„Mindjárt megüt a guta…” - mondhatja a világ lakosságának a 26%-a, mivel egy 2000-ben készült felmérés szerint a Földön kb. egy milliárd ember szenved magas vérnyomás betegségben. Ezeknek a betegeknek az egyharmada nem tudja, hogy ő magas vérnyomásban szenved, a másik egy harmadának pedig a gyógyszeres kezelés ellenére sem megfelelő a vérnyomása.
Zsírégetés II.

Zsírégetés II.

A zsírok a legfőbb tartalék tápanyagok, más szerepükre ezen tanulmány keretein belül most nem térünk ki. Valamennyi tartalék tápanyag közül a zsíroknak van a legnagyobb energia tartalmuk: 37kJ/g, a szénhidrátoké csupán: 16,7kJ/g.
A kulcsszó: prevenció

A kulcsszó: prevenció

Globális tendencia a világ fejlett országaiban, hogy az egyre nagyobb ütemben fejlődő orvostudománynak köszönhetően a lakosság születéskor várható élettartama nő.
Kísért a múlt

Kísért a múlt

William Faulkner-t idézve: ”A múlt nem halott, sőt el sem múlt.”
Megelőzhető-e a rák?

Megelőzhető-e a rák?

A legtöbb embert foglalkoztatja a kérdés: vajon megelőzhető-e korunk népbetegsége, a rák?
Gyógynövények

Gyógynövények

Ejtsünk néhány szót néhány nálunk nem honos gyógynövényről.
Az áfonya

Az áfonya

A cikk az áfonyáról szól. Két fajtáját különböztetjük meg: a vörös áfonyát és a fekete áfonyát.
< > 1. oldal (összesen: 0) Rendezés: