Cukorbetegség

A csicsóka

A csicsóka

Sokan ajánlják cukorbetegeknek a csicsókafogyasztást. A csicsóka valóban sok inulint tartalmaz. De mi is ez az inulin?
A nyírfacukor

A nyírfacukor

A nyírfacukor története nagyon érdekes. Olyan, mint a viccben: „Szép ez a zöld szoknya. Szép, csak nem zöld és nem szoknya”.
Kurkumával az inzulin rezisztencia ellen?

Kurkumával az inzulin rezisztencia ellen?

Az elmúlt években számos kutató kitüntetett figyelmet szentelt az egyik legfantasztikusabb természetes gyógyító növénynek, a kurkumának. Megtudtuk, hogy a kurkuma értékes hatóanyagai fontos szerepet játszhatnak pl. a rák megelőzésében, gyógyításában, a szervezet öregedésének lassításában, s most egy újabb kivételes tulajdonságára figyelhettünk fel. 
Bélbaktériumokkal az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség ellen

Bélbaktériumokkal az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség ellen

Az ember vastagbelében kb. másfél kilogramm baktérium él. Ezek kb. 4-500 fajt képviselnek, egymáshoz viszonyított pontos arányuk még ma sem ismert. Amikor normális bélflóráról beszélünk, akkor egészséges emberekben talált bélflóra arányokat vesszük alapul, azonban itt is egyénenként igen nagy a különbség. 
Mangóval a cukorbetegség és rák ellen?

Mangóval a cukorbetegség és rák ellen?

A mangó a világ egyik legnépszerűbb, többnyire frissen, nyersen fogyasztott gyümölcse, népszerűségét azonban nem csak csodálatos ízének, hanem egészségünkre gyakorolt jótékony tulajdonságainak is köszönheti. 
Hogyan előzzük meg a cukorbetegséget természetesen?

Hogyan előzzük meg a cukorbetegséget természetesen?

A legfrissebb statisztikai adatok szerint a fejlett világ lakosságának kb. egyharmada szenved cukorbetegségben vagy az azt megelőző, ún. pre-diabéteszes állapotban. Ilyenkor a vér glukóz szintje megemelkedik, ami hosszabb távon súlyos betegségekhez, illetve szélsőséges esetben akár a beteg halálához is vezethet. 
Amit a fahéjról tudni érdemes

Amit a fahéjról tudni érdemes

A fahéj világszerte hatalmas népszerűségnek örvend, mint jellegzetes ízű fűszernövény, azonban egészségre gyakorolt pozitív hatásai messze túlmutatnak harsány ízén. A fahéj erős baktérium- és gombaölő, de emellett más gyógyító tulajdonsága is ismert. 
Szénhidrátok, zsírok, fehérjék

Szénhidrátok, zsírok, fehérjék

Ma, a fejlett világban a napi elfogyasztott kalória mennyiség a felnőttekben átlagosan 2000 kcal/nap. Már száz éve kb. úgy néz ki, hogy ebből 300 kcal a fehérje, 800-1000 kcal a zsírok és kb. 1400 kcal-t a szénhidrátok tesznek ki. Akkor mitől van ma olyan sok kövér ember és miért nem volt olyan sok régebben? Ennek a magyarázata kettős.
Nádcukor vagy répacukor?

Nádcukor vagy répacukor?

Teljesen mindegy, mert a kétféle cukor között semmiféle kémiai különbség nem mutatható ki. Ma a nádcukor nagyon trendi, ezért érdemes kicsit jobban utána nézni a dolgoknak. A nádcukor hazája nem Amerika, hanem India. Először Indiában készítettek a cukornádból cukrot. Indiában ma is nagyon kedvelik az emberek a cukrot, így nagyon sok rossz fogazatú, és bizony kövér ember él ebben a kontinensnyi országban. Sőt, Indiában az ezer főre vetített szívinfarktusok aránya messze meghaladja az európai átlagot. 
A fügelevél a cukorbetegség természetes ellenszere?

A fügelevél a cukorbetegség természetes ellenszere?

A fügelevél a cukorbetegség gyógyításáról legismertebb, de sok egyéb felhasználási lehetősége is van. Alkalmazható hörghurut, genitális szemölcsök, májzsugorodás, magas vérnyomás, bőr problémák és fekélyek kezelésére is. A legtöbb füge levelet tartalmazó orvosság annak levét vagy a fa nedveit használja. A füge tinktúrát vagy borogatást azonnal fel kell használni és naponta frissen készíteni.
Eperrel megelőzhető a cukorbetegség?

Eperrel megelőzhető a cukorbetegség?

Egy friss kutatás során azonosították a szamóca 2-es típusú cukorbetegséget megelőző hatásmechanizmusát. Kutatók már korábban megállapították, hogy a szamóca hatékonyan küzd a magas koleszterin és étkezés utáni vércukorszint emelkedés ellen. A szamóca kivonat serkenti az „Nrf2” fehérje működését, mely az emelkedett antioxidáns aktivitásért és vérzsír csökkenésért felelős. 
Magnézium – az egészséges fogyás csodaszere?

Magnézium – az egészséges fogyás csodaszere?

Napjainkban hihetetlen érdeklődésnek örvendenek a különböző fogyókúrás elméletekről szóló könyvek. William Davis Wheat Belly című könyve az egyik legnépszerűbb ezek közül, ami azt mutatja be, hogy az elhízáson kívül mivel vádolható még a búza. Morley Robbins magnézium-szakértő azonban azt állítja, hogy a könyv szinte minden fejezete kapcsolódik a magnéziumhiányhoz. 
Az influenza és a cukorbetegség

Az influenza és a cukorbetegség

Leegyszerűesítve kb. negyven éve a cukorbetegség két formáját különítjük el. A 2-es típusú cukorbetegség lényege az, hogy a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben és ennek következtében a sejtek nem tudnak elegendő cukrot magukhoz venni. 
Ideális vércukor értékek

Ideális vércukor értékek

A cukor nélkülözhetetlen a sejtjeink számára. De hogy mennyi az ideális vércukor pl. 12 órás éhezés után, vagy éppen egy órával evés után, annak eldöntése nem olyan egyszerű kérdés.
K-vitamin szerepe cukorbetegségben

K-vitamin szerepe cukorbetegségben

Az elmúlt évtizedekben rohamosan nőtt az újonnan diagnosztizált cukorbetegek száma világszerte, a betegség gyermekeket és felnőtteket egyaránt érint. A keringési rendszerben felhalmozódó glükóz lassan, de biztosan pusztítja a szervezet sejtjeit, a létfontosságú fehérjéket, enzimeket és zsírokat.
A cukorbetegség meglepő jelei

A cukorbetegség meglepő jelei

Gondolta volna, hogy a hallás romlása, a viszkető bőr, a sárga körmök és a hirtelen súlyvesztés a cukorbetegség jelei is lehetnek? Éppen azért, mert sokszor a tünetek nem jentősek, illetve csak a betegség későbbi szakaszában jelentkeznek, nagyon sok cukorbeteget nem diagnosztizálnak időben. A cukorbetegség azonban „csendes gyilkos”, lassan, de biztosan súlyos elváltozásokat okoz a szervezetben.
Veszélyes ízek, ízes veszélyek

Veszélyes ízek, ízes veszélyek

A modern táplálkozástudomány ötféle alap ízt különböztet meg. Ezek az alábbiak: édes, sós, savanyú, keserű, umami . Vizsgáljuk meg az ízeket külön-külön.
A cukor és a rák

A cukor és a rák

A cukor nem csak az első számú „plusz kalóriaforrás” világszerte, hanem friss kutatások szerint fontos szerepet játszik a rákos sejtek növekedésében is. Néhány évvel ezelőtt a University of California kutatói azt találták, hogy a hasnyálmirigyrák sejtek fruktózt használnak osztódásuk és reprodukálódási folyamataik során.
Aszpartám: édes gyilkos?

Aszpartám: édes gyilkos?

Az E951 jelű aszpartám egy mesterséges édesítőszer, melyet előszeretettel alkalmaznak az élelmiszeriparban a 70-es évek óta. A vegyület egyik bomlásterméke az emberi szervezetben a fenil-alanin, mely egy bizonyos betegségben szenvedők számára életveszélyes mérgezést okozhat (fenilketonúria).
Pikkelysömör és cukorbetegség

Pikkelysömör és cukorbetegség

Egy 27 korábbi tanulmány meta-analízisével végzett friss kutatás egyértelmű kapcsolatot állapított meg a pikkelysömör és a cukorbetegség között.
Elhízás, cukorbetegség

Elhízás, cukorbetegség

Minden sikeres orvosi kezelés alfája és omegája az életmód megváltoztatása, a rendszeres diéta és a kezdetben könnyű, de fokozatosan növekvő intenzitású fizikai tréning.
Reggelivel a cukorbetegség ellen

Reggelivel a cukorbetegség ellen

A táplálkozástudományi szakemberek azt javasolják, hogy mindenki fogyasszon el egy egészséges reggelit felkelés után, mára pedig kutatások is megerősítették, hogy szoros kapcsolat van a reggeli étkezés kihagyása és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása között.
A neuropátia okai és kezelése

A neuropátia okai és kezelése

A neuropátia egy gyűjtőfogalom, olyan rendellenességeket foglal magába, melyek a perifériás idegrendszer károsodása során alakulnak ki. Éppen ezért gyakran úgy is emlegetik, mint perifériás neuropátia, ami a legtöbb esetben az ideg axonok károsodásának következménye. Leggyakoribb tünetei a kézben és lábban keletkező fájdalom és zsibbadtság érzet. A neuropátitát több dolog is okozhatja, pl. trauma, fertőzés, mérgezés, vitaminhiány, stb., azonban a leggyakoribb oka a cukorbetegség.
A neuropátiás fájdalom

A neuropátiás fájdalom

A fájdalom általában hasznos, mivel felhívja a figyelmet valami rendellenességre, amit orvosolni kell. A fájdalom tehát az esetek többségében biológiailag célszerű, de van a fájdalmaknak egy igen nagy csoportja, a neuropátiás fájdalmak, amik gyötrőek, állandóak és biológia értelemben nincs semmi hasznuk.
Fehér rizs vs. 2-es típusú cukorbetegség

Fehér rizs vs. 2-es típusú cukorbetegség

Kutatók szerint a fehér rizs rendszeres fogyasztása növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ezek szerint minél több fehér rizst eszünk, annál nagyobb eséllyel leszünk cukorbetegek. Mindezt négy korábbi, összesen 350 000 embert érintő tanulmány (Kína, Japán, USA, Ausztrália) eredményeiből olvasták ki szakemberek.
Cukorbetegség és artritisz

Cukorbetegség és artritisz

A cukorbetegség vajon növeli az artritisz kialakulásának esélyét? A legtöbben nem tudnának egyértelmű választ adni erre a kérdésre. Amerikai kutatók (Centres for Disease Control) azt találták, hogy a cukorbeteg emberek 52%-ánál fordul elő oszteoartritisz. És ez nem csak az időseket érinti. A tanulmány szerint a 18 és 44 év közötti cukorbetegeknél 27% az artritisz előfordulási esélye, mely 250-szerese a nem cukorbeteg populációban mért valószínűségnek.
A gyilkos cukor

A gyilkos cukor

dr. Robert H. Lustig professzor és munkatársai szerint (University of California) a cukor évente 35 millió ember halálát okozza közvetve, a cukor tehát egy méreg, ezért forgalmazását ugyan úgy kellene szabályozni, mint a cigarettáét vagy az alkoholét. A híres Nature magazinban megjelent tanulmánya szerint (The Toxoc Truth about Sugar) a cukros ételek és italok felelősek több súlyos állapot és betegség kialakulásáért: elhízás, szívbetegségek, rák, májbetegségek, stb.
Statinok vs. cukorbetegség

Statinok vs. cukorbetegség

A statinok ma a leghatékonyabb koleszterincsökkentő gyógyszerek, DE az is kiderült róluk, hogy éppen a nagyobb dózisokban (amik a magas vagy kiemelkedően magas rizikójú betegeknél nélkülözhetetlen a célérték eléréséhez, LDL koleszterin kisebb, mint 1,8mmol/l), az újonnan kialakult cukorbetegség gyakoriságát 12%-kal képesek megnövelni.
Mi az a metabolikus szindróma?

Mi az a metabolikus szindróma?

Kérdezik sokszor a betegek, hiszen az egész olyan tudományosan hangzik. Nos, a metabolikus szindróma csupán annyit jelent, hogy  a kívánatosnál magasabb a triglicerid (vérzsír) szintje a betegnek (normál érték 1,7mmol/l) és ezen felül alacsony a HDL-C (védő koleszterin) szintje (a HDL értéke alacsonyabb, mint 1,03mmol/l).
A diabetes járvány

A diabetes járvány

2007-ben a Center for Diseasa Control and Prevention szervezete (USA) járványnak minősítette a diabetes mellitus gyakoriságának a növekedését, noha egyébként a járvány szót ez idáig kizárólag csak a fertőző betegségek vonatkozásában használták.
Flavonoidok, antioxidánsok vs. cukorbetegség

Flavonoidok, antioxidánsok vs. cukorbetegség

A Salk Institute for Biological Studies kutató szerint napi pár szem eper az „orvosok egész hadát távol tarthatja”, többek között a neurológust, az endokrinológust és akár az onkológust is.
2-es típusú diabétesz vs. cukros üdítőitalok

2-es típusú diabétesz vs. cukros üdítőitalok

Egy frissen publikált tudományos kutatás szerint, ha a cukros, szénsavas üdítőitalok helyett vízzel oltjuk a szomjunkat, drámaian csökkenthetjük a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.
Cukorbetegség: pusztító világjárvány

Cukorbetegség: pusztító világjárvány

Minden 7. másodpercben meghal egy ember a Földön cukorbetegség miatt. A feltartóztathatatlannak tűnő „világjárvány” 366 millió embert érint világszerte. Közel fél Magyarországnyi ember hal meg minden évben (4,6 millió) diabétesz következtében, a gyógyításra szánt költségek pedig meghaladják a 465 milliárd dollárt (kb. 100 000 milliárd forint, ami Magyarország több mint 3 éves GDP-je).
2-es típusú cukorbetegség és elhízás terhesség alatt

2-es típusú cukorbetegség és elhízás terhesség alatt

A The Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint a 2-es típusú diabétesz és az elhízás kombinációja terhesség alatt egy meglehetősen ijesztő képet mutat. A tanulmány rámutat arra, hogy a két egyenként is igen súlyos állapot kombinációja jelentősen növeli a szülési komplikációk valószínűségét.
Cukorbetegség és rák

Cukorbetegség és rák

A cukorbetegek körében bizonyos rákos megbetegedések gyakrabban fordulnak elő – figyelmeztet egy friss tanulmány. Egy 400 000 fő bevonásával készül vizsgálat szerint a diabéteszben szenvedő férfiak 16%-a, és a cukorbeteg nők 17%-a szenvedett el valamilyen rákbetegséget. Ez a szám a nem cukorbetegek esetében 7 és 10%.
A 2-es típusú cukorbetegség is autoimmun betegség?

A 2-es típusú cukorbetegség is autoimmun betegség?

A Nature Medicine e heti számában megjelent tanulmány szerzője szerint a 2-es típusú diabétesz több mint anyagcsere betegség, ezért az új típusú gyógymódoknak az immunrendszer modulációjára kell a hangsúlyt fektetniük.
Óvatosan a kávéval!

Óvatosan a kávéval!

Ha elmegyünk étterembe és elfogyasztjuk a levest, a főételt, majd a desszertet, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a végén a pincér felteszi a kérdést: egy jó kávét vagy capuccino-t hozhatok? Erre a legtöbben igennel felelnek, hiszen régi „jó” szokása a magyar embernek, hogy a kiadós étkezést „lenyomtatja” egy jó feketével. Ez azonban csöppet sem veszélytelen dolog.
Cukorbetegség vs. gyógygombák

Cukorbetegség vs. gyógygombák

A cukorbetegség modern világunkban népbetegségnek számít, mely az emberek egyre szélesebb körét érinti, köztük a fiatalokat is. A diabétesz számos súlyos, krónikus betegség gyökere lehet, ezért fontos a megelőzés és a megfelelő kezelés.
Cukorbetegség Magyarországon II. rész

Cukorbetegség Magyarországon II. rész

A cukorbetegség vonatkozásában a legegyértelműbb összefüggés a testtömeg index és a diabétesz kialakulási kockázata között van. Minél magasabb érték az adott egyén testtömeg indexe (BMI), annál nagyobb az esélye a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására.
Cukorbetegség Magyarországon

Cukorbetegség Magyarországon

A cukorbetegséget nagyon komolyan kell vennünk, mivel egy igen súlyos, többnyire rejtőzködő betegség, ami rohamosan terjed a fejlett világban. Egyes felmérések szerint 15 év múlva már minden 10. embert érinteni fog Magyarországon.
II-es típusú diabétesz, életkilátások

II-es típusú diabétesz, életkilátások

Régóta tudjuk, hogy a II-es típusú cukorbetegség növeli a szívinfarktus és stroke kialakulásának esélyét, azonban a legfrissebb kutatások szerint a fertőzések, a rák és a szellemi hanyatlás előfordulását is növeli. Ez idáig nem készült olyan tanulmány, mely arra kereste volna a választ, hogy átlagosan hány évvel rövidíti meg a betegek életét a II-es típusú diabétesz.
A magas vércukor, mint tünet

A magas vércukor, mint tünet

A magas vércukorszint egy rendkívül veszélyes körforgás kiváló jele lehet. Mi is történik valójában a háttérben?
Diétás étrend cukorbetegeknek

Diétás étrend cukorbetegeknek

Normál glükóz toleranciáról akkor beszélünk, amikor az éhomi vércukorszint 6 mmol/l alatt van és az orális glükóztolerancia teszt 2 órás értéke is 7,8 alatt marad.
Cukorbetegség, koleszterin

Cukorbetegség, koleszterin

Az agy több koleszterint tartalmaz, mint a szervezet más szervei. Megfelelő mennyiségű koleszterin hiányában az agy nem tud megfelelően működni, ezért saját magának kell előállítani a szükséges koleszterint.
I-es típusú cukorbetegség

I-es típusú cukorbetegség

Az I-es típusú cukorbetegek halálozási rátája szerencsére az utóbbi években javuló tendenciát mutat, de még mindig nagyon távol vagyunk a megfelelő arányoktól, ugyanis a mai napig 7-szeres a halálozási arányuk a nem cukorbeteg populációhoz képest. Ez rendkívül rossznak tekinthető!
Cukorbetegek életminősége

Cukorbetegek életminősége

A cukorbetegek életkilátását és életük minőségét elsősorban a betegség szövődményei határozzák meg. Ezek szövődmények részben megelőzhetőek a vércukor megfelelő szinten tartásával (HbA1c 7% alatt van), de az idő előre haladtával a szövődmények még ebben az esetben is megjelenhetnek.
Nézzük mik is ezek és mit tehetünk ellenük.
Gyümölcscukor vs. hasnyálmirigyrák

Gyümölcscukor vs. hasnyálmirigyrák

dr. Robert Young kutatásai során azt tapasztalta, hogy a túlzott mennyiségű cukor bevitel növeli a rákos daganatok kialakulásának esélyét, s most hipotézisét kutatások is alátámasztották.
Magas vércukorszint

Magas vércukorszint

A magas vércukorszint (hivatalosan glükóz szint), a cukorbetegség alapvetően két fő okból alakulhat ki.
Cukor vs. magas vérnyomás betegség

Cukor vs. magas vérnyomás betegség

Korábban a só volt a magas vérnyomásban szenvedő betegek legfőbb ellensége, az új vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy a cukor is hasonlóan negatív hatással lehet a betegségre. Úgy tűnik, a cukor nem csak cukorbetegségben számít kerülendő élelmiszernek.
Elhízás és cukorbetegség időskorban

Elhízás és cukorbetegség időskorban

A hason kialakuló zsírszövet ellen, ami a nadrág fölött kidudorodik és gyakran sörhasnak is szokták nevezni, az évek előre haladtával egyre nehezebb küzdeni. Ma már a fejlett világban a felnőttek kb. felénél található számottevő zsírszövete a hason, csípőn. Ez az állapot pedig megágyaz a cukorbetegségnek.
Nem csak a cukor számít…?

Nem csak a cukor számít…?

Cukorbetegség, megfelelő vércukorszint, vércukor csökkentő gyógyszerek – gyakran úgy gondoljuk, hogy a csapból is ez folyik, ha arról olvasunk, mi a hosszú, egészséges élet titka?
Cukorbetegség, megelőzés

Cukorbetegség, megelőzés

A cukorbetegség mára „világjárvánnyá” vált, a legtöbb országban a negyedik leggyakoribb halálok. A betegek 90%-a II-es típusú cukorbeteg. Férfiakat és nőket egyaránt sújtja, 2025-re kb. 400 millió beteggel számolhatunk. A betegek között nagyon gyakori az elhízás, a fizikai inaktivitás, ami a fiatal korosztályt sem kíméli. Egyre több II-es típusú cukorbeteget találunk 20 év alatt is! A betegek kezelése évente több százmilliárd dollárt emészt fel, ami az egészségügyre fordított összegek 7-10%-ának felel meg. A betegség legfőbb jellemzője az elégtelen inzulinhatás: tehát vagy nincs elég inzulin, vagy van, de nem hat megfelelően - inzulin rezisztencia.
Inzulin rezisztencia

Inzulin rezisztencia

Az emberiség egy jelentős részének szervezete rezisztens az inzulinnal szemben, tehát testében az inzulin nem képes lebontani a cukrot.
Cukorbetegség és a vese II.

Cukorbetegség és a vese II.

Magyarországon a teljes lakosság 8,6%-a cukorbeteg. Ez több mint 800 000 embert jelent és többségük (kb. 90%) II-es típusú, és kb. 10% I-es típusba sorolható. A cukorbetegségben az egyik legkomolyabb veszély a veséket fenyegeti. A diabeteses nephropathia (cukorbetegség okozta vesekárosodás) a cukorbetegek kb. felében alakul ki. Ennek a vesekárosodásnak öt stádiumát különböztetjük meg, a legsúlyosabb az 5-ös, ők gyakorlatilag dialízisre, művese kezelésre szorulnak.
Hízhatunk az édesítőszerektől?

Hízhatunk az édesítőszerektől?

Szervezetünk egy rendkívül bonyolult, összetett rendszer, ezért számos esetben máshogy reagál dolgokra, mint ahogyan azt a formális logika diktálná. Így van ez az édesítőszerek esetében is. Az emberek többsége szereti az édes ételeket, italokat. Édesítjük a kávénkat, teánkat, a süteményeket, és még rengeteg dolgot. Azonban tudjuk azt, hogy a cukor, amit a legtöbben édesítésre használunk, erősen hizlal. Mit tehetünk tehát?
Cukorbetegség és a vese

Cukorbetegség és a vese

A cukorbetegség és bizonyos vesebetegségek kapcsolata, a lúgosítás, lúgosító életmód (SuperGreens, Green Magma) szerepe cukorbetegségben.
Diabétesz, egészséges táplálkozás

Diabétesz, egészséges táplálkozás

Magyarországon a 20-70 éves korosztály körében végzett felmérés szerint a cukorbetegség gyakorisága 8,65%. A betegek 92%-a II–es típusú diabéteszben szenved.
Elsavasodás vagy acidózis

Elsavasodás vagy acidózis

Mit jelent az elsavasodás vagy acidózis? Milyen következményekkel jár? Megoldást jelent-e az acidózissal szemben a lúgosítás? Elegendő-e a lúgosító ételek és lúgosító italok (SuperGreens) fogyasztása?
Cukorbetegség, lúgosítás II. rész

Cukorbetegség, lúgosítás II. rész

A leggyakoribb anyagcserezavar a cukorbetegség. Amikor a cukorbetegség kialakul, már gyakorlatilag a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek a fele véglegesen elpusztult.
Cukorbetegség, lúgosítás I. rész

Cukorbetegség, lúgosítás I. rész

A cukorbetegség, legyen az I-es vagy éppen II-es típusú, a vér cukor szintjének kóros megnövekedését jelenti, melynek az oka, hogy szervezetünk képtelen előállítani vagy megfelelően felhasználni az inzulint.
Bios Life vs. II-es típusú diabétesz

Bios Life vs. II-es típusú diabétesz

A Bios Life termékcsalád túlsúlyra és magas koleszterin szintre gyakorolt hatását már vizsgáltuk. Most nézzük meg, mit várhatunk tőle II-es típusú cukorbetegségben?
Cukorbetegség és a rák

Cukorbetegség és a rák

Az, hogy a kettestípusú cukorbetegség és a szívinfarktus, valamint a stroke között szoros kapcsolat van, már sokak előtt jól ismert, de az már kevésbé, hogy ez a népbetegség milyen mértékben hajlamosít a rosszindulatú daganatos betegségekre is.
A glikémiás index tündöklése és bukása II.

A glikémiás index tündöklése és bukása II.

Legutóbbi cikkemre (A glikémiás index tündöklése és bukása című tanulmányra) meglehetősen sok, eltérő, főként érdeklődő reakció érkezett (e-mailek, telefonhívások), ezért megpróbálom tovább boncolgatni a témát, illetve a már leírtakat más oldalról megvilágítani.
A cukorbetegség

A cukorbetegség

A cukorbetegségnek ma három fő formáját különböztetjük meg: az I-es típusú cukorbetegséget, a 1,5 LADA típust, és a II-es típusú cukorbajt.